interpretare rezultate biopsie polip colonic sigmoidian

23-07-2012
iulianp
Nu este medic/terapeut
iulianp
Buna ziua!
Am rugamintea sa imi spuneti/interpretati rezultatul unei biopsii a unui poili colonic sigmoidian, care i-a fost extirpat din colon mamei mele.

Diagnosticul histopatologis este: Polip adenomatos predominant tubular cu displazie epiteliala de grad inalt. Vase hiperemice, extravazate hematice si infiltrat inflamator cronic in corion..

La capitolul Aspect Macroscopi scrie: Un fragment tisular polipoid 2/1/0, 9cm, suprafat conopidiforma, culoare bruna avand un pedicul cu lungime de 0, 8 cm, baza de rezectie 0, 5/0, 5 cm, consistenta elastica. Se efectueaza o sectiune longitudinala prin baza.

Va rog sa imi spuneti daca e benign sau malign, prezinta risc de cancer, sau care e gradul lui de periculozitate. Tin ssa spun ca dupa extirpare, adica de aprox 3 saptamani, nu mai se vede sange in scaun.

Multumesc frumos anticipat.

Iulian
1 comentarii
0
23-07-2012, ora 21:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este BENIGN dar se poate considera ca avea un risc foarte mare de transformare canceroasa. acest risc, in mod evident, nu mai exista odata cu indepartarea chirurgicala a lui.

ce e important pe viitor sa faca este supraveghere periodica, cu colonoscopie din cand in cand plus consult medical de rutina.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.