interpretare rezultat cultura gineco :(

27-03-2009
quiet_grey_cloud
Nu este medic/terapeut
quiet_grey_cloud
Buna ziua!
In urma unei infectii (ureaplasma) pe care a descoperit-o prietenul meu am facut tratamenul respectiv azitromicina si doxicilina si am repetat analizele. M-am luat cu mainile de cap:

la testul 1 Citodiagn. secretii vaginale: FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE. RARE PMN. FRECVENTI BACILI DODERLEIN. RARE HEMATII, FRECVENTI COCI GRAM POZITIV
ABSENTE LEVURI. ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS
la testul 2 Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col: CULTURA IN CONDITII AEROBE - PREZENT STREPTOCOC HEMOLITIC DE GRUP B

SENSIBIL:
Augmentin
Ceftriaxon
Cefuroxim
Claritromicina
Clindamicin
Cloramfenicol
Ofloxacin
Penicilina
REZISTENT:
Tetraciclina

Inca nu mi-a sosit rezultatul pt ureaplasma, dar deja sunt f panicata. Ce inseamna valorile alea pozitive, la ce sa ma astept?
Multumesc mult anticipat...
1 comentarii
0
28-03-2009, ora 09:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Inseamna ca cele doua antibiotice pe care le-ai luat au fost "apa de ploaie ' ; doxiciclina, care este din acelasi grup cu tetraciclina, nu are efect asupra a ceea ce ai tu acolo.Iar la azitromicina, antibiotic macrolid, flora microbiana prezenta nu raspunde.Cu rezultatul te intorci la ginecolog si-ti va da un nou tratament, in functie de sensibilitatea microbilor prezenti.Sa te abtii de la relatii sexuale pe perioada terapiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.