interpretare rezultat biopsic

05-11-2012
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
va rog daca se poate sa-mi spuneti si mie ce inseamna acest rezultat al biopsiei la col uterin
descriere microscopica
1.fragmente fisulare necrotico-hemoragice cu insule tumorale de cracinom scoamos noncheratinizant cu celula mica moderat diferentiat
2.multiple fragmente de tesut necrotic cu insule de carcinom scoamos noncheratinizant
3.tesut muscular neted si hematic cu insule de carcinom scoamos noncheratinizant
multumesc mult
23 comentarii
0
05-11-2012, ora 11:18
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
buletinul atesta un cancer, din cate zici tu, de col uterin.
0
05-11-2012, ora 11:43
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
este malign sau benign?
in ce stadiu este?
pot afla asta?
0
05-11-2012, ora 12:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cancer inseamna malign. stadiul nu se poate afla decat pe baza mai multor investigatii care sa fie cerute de medicul ei care a luat-o in primire pentru aceasta problema, eventual de oncolog.
0
05-11-2012, ora 13:37
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
multumesc mult pentru raspuns
0
05-11-2012, ora 13:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere !
0
09-11-2012, ora 06:59
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
daca i-a dat raze pentru 5 saptamani in ce stagiu este al bolii?
se stie?
k i-a spus ca s-ar putea sa nu mai fie nevoie de operatie?
0
09-11-2012, ora 18:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
orice cancer, pentru speranta de vindecare, trebuie sa fie "OPERAT". din pacate uneori tumora este atat de avansata inca de la inceput, incat nu poate fi operata. cam asta este posibil sa ascunda expresia "s-ar putea sa nu mai fie nevoie de operatie".

altfel mai bine intrebati medicul, pe baza documentelor medicale pe care le-a vazut CU OCHII LUI, in ce STADIU se afla boala ? daca nu, atunci trebuie sa aveti macar un RMN de pelvis si un CT de torace si abdomen + rezultatul scris al unui examen ginecologic, eventual cu histeroscopie, care impreuna cu biopsia scrisa mai sus sa poata spuna care este STADIUL. doar dupa ce relatezi tu aici, este imposibil sa iti pot spune mai multe.
0
11-11-2012, ora 16:44
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
nu i-a dat sa faca nici un rmn sau ct probabil ca nu i-a dat suficinti bani doctoritei
tot ce i-a spus sa nu se sperie ca nu e grav, eu una sunt speriata pentru faptul cum s-a ocupat de ea.
are dureri groaznice si sta numai cu calmante mi-e teama de la atata algocalmin sa nu-i afecteze stomacul si inima ca este spurcat.ea i-a dat ceva de durere dar nu o lasa deloc si geme de durere nu mai poate sa o suporte.mi se pare ca situatia este grava.ce mai vroiam sa va intreb.razele astea se platesc la spital daca nu esti asigurat sau coasigurat?ca ea nu munceste de 5 ani si nu are sot.am facut demersuri sa o iau la mine ca coasigurat dar vine hartia de la adm financiara doar pe data de 20 deci va aparea ca coasigurat doar de luna aceasta.
va multumesc mult pentru raspunsuri, chiar m-au ajutat bine sa inteleg ce se intampla.
0
11-11-2012, ora 19:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca are dureri, trebuie sa mearga din nou la medic. problema cu asigurarea este separata. nu poate face niciun tratament gratuit, in mod normal, daca nu are o forma de asigurare.

nu este normal sa aiba dureri iar cancerul de col uterin... sincer... cu exceptia unor forme extrem de avansate, nu ar trebui sa dea niciun fel de dureri (in asta constand problema principala cu cancerul in general). ca atare rezolvati problema cu asigurarea si mergeti la medic si rezolvati problemele discutand ca lumea cu el; de principiu incepeti cu medicul de familie, caci fara el lucrurile merg mult mai greu. dar treaba cu durerile poate fi rezolvata, numai ca trebuie aflat DE UNDE provin ele.
0
14-11-2012, ora 08:57
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
aparatul de raze la constanta este stricat si am vb cu dna dr oncolog care ne-a zis ca durerile sunt normale si ca dupa cateva sedinte de raze nu o sa o mai doara.acum nu mai stiu ce sa cred pentru ca si eu stiam din auzite ca cancerul nu doare.
sper sa nu ne ascunda ceva ce ar trebui sa stim
0
14-11-2012, ora 12:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Foarte bine. Sa speram ca asa va fi ! Insa daca nu se intampla asa, sau durerile devin mai intense sau prea intense pe parcurs, trebuie sa va adresati iarasi medicului.
0
23-01-2013, ora 12:13
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
revin dupa 2 luni.a terminat radioterapia de 2 saptamani.acum asteptam ieri ca a fost la control sa ne spuan stadiul bolii si daca se poate opera.si i-a spus sotului meu ca s-a retras bine colul (desi ea are o burta umflata)si ca deocamdata nu e bevoie de operatie.
sa mearga cu ea la control peste o luna.intre timp i s-a strambat gura si nu poate inchide un ochi.a facut o semipareza cica de la raze.ia injectii, a fost la neurologie si si-a mai revenit gura parca, mananca mai bine, bea din cana mai bine.
sa fie oare o metastaza la creier ?
cecrdeti?
multumesc pentru un eventual raspuns
0
23-01-2013, ora 15:10
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este exclus, dar e improbabil. oricum aceasta intrebare trebuie sa si-o puna un neurolog sau un alt medic care sa recomande un RMN sau macar un CT cerebral. nu este acceptabil ca in cazul suspiciunii unui accident vascular cerebral sa nu i se faca omului asa ceva. i s-a recomandat asta sau nu ? ati fost cu ea la medicul de familie sau neurolog, cu problema asta ?
0
23-01-2013, ora 19:26
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
a fost la neurolog si i-a dat niste injectii.maine a chemat-o la rmn
0
23-01-2013, ora 19:28
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
nu stiu ce medici sunt astia. e bolnava din noiembrie si inca nu stie stadiul bolii.
0
12-02-2013, ora 09:08
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
DL RAULDUKE
vreau sa va spun ca oncologul ne-a mintit, nu ne-a spus ca este in stadiu 4.i s-a facut rau si am chemat ambulanta dupa 2 luni de chinuri pe la radioterapie fara pofta de mancare, fara somn.
sambata seara am chemat salvarea ea este la reanimare cu blocaj renal si ceva la plamani metastaza cred ca i-au scos 2.5 l de lichid din plamani.
nu are pofta de mancare a slabit de parca este schelet si poate bea nici apa decat foarte putina.
in concluzie sotul meu lucrand la o clinica unde practic medicina si dna dr oncolog nu a vrut sau nu a putut sa-i spuns ca soacra mea este gradul 4

va rog sa-mi spuneti cat mai traeiste si daca se mai poate face ceva
de ce oare a facut numic radioterapie ?citostatice si chimio era prea tarziu?
oncoloaga i-a spus sotului ca in octombrie cand a dus-o la ea era in stadiul 3 spre 4

va rog frumos spuneti-mi din experienta dv ce putem face?
cat mai are de trait?
ce putem face sa-i alinam suferinta?
ii va da drumul de la reanimare?ieri a respirat mai bine si a putut sa vb dupa ce i-a scos lichidul de la plamani

multumesc daca imi raspundeti

sabina
0
12-02-2013, ora 23:08
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
dar in ce stadiu v-a spus ca e ? din pacate informatiile pe care le ceri cu "cat mai are de trait" ar presupune sa am o imagine completa a cazului, deci consult si multe multe investigatii, recente sau din istoric. ca atare nu inteleg de ce are atata "apa la plamani" si de ce este la reanimare. in mod normal un om cu cancer extrem de avansat NU este trimis in reanimare; daca este in reanimare, asta presupune ca are o situatie acuta din care exista sanse sa iasa... totusi ce spun eu sunt in mare presupuneri; nu putea sa va minta nimeni, in masura in care de pe urma consultatiilor era normal sa aveti niste bilete de externare unde trebuie sa scrie negru pe alb ce are si alte detalii. aveti asa ceva ?
0
13-02-2013, ora 08:46
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
da avem.pe rezulatate scrie carcinom scoamos noncheratinizant.nu spune in ce stadiu.am citit foarte atenta iesirile si analizele.ea nu a mai fost internata din 2 decmbrie, a facut radioterapie 5 saptamani si si apoi a lasat-o acasa sa astepte o luna sa faca apoi ct.in aceasta luna ea s-a simtit din ce in ce mai rau.am chemat salvarea acum 3 saptamani a dus-o la spital si a plimbat-o la toate cabinetele si a trimis- o acasa. ne-a spus sa mearga la medicul oncolog odata pe luna cum i s-a spus.apoi a venit necazul ca nu nu a mai putut respira si a facut blocaj renal.ieri i-a pus un tub la rinichi sa urineze artificial si a mutat-o la nefrologie.i-ar fi spus medicul de la reanimare sotului meu ca are metastaze la plamani si rinichi.i s-au umflat picioarele.acum respira mai bine si a inceput sa bea ceai.
ce vreau eu sa va intreb ce este acel tub la rinichi si cat poate fi tinut in corp?cat de des se schimba?exista posibilitatea sa nu-l poata suporta organismul?
cand a venit salvarea ne-a intrebat dr daca are metastaze si i-am spus ca din cate stim noi nu.
a mai facut in ianuarie si semipareza i s-a strabmat gura. am dus-o la neurologie si i-a dat niste injectii 7 zile dupa care si-a revenit.acum nu mai are gura stramba.
cand sotul meu s-a dus la oncoloaga si a intrebat-o de ce nu ne-a spus ca este asa grav i-a raspuns ca in momentul cand am mers la ea soacra mea era in stadiu 3 spre 4 si acume in stadiul 4b adica i s-a extins cancerul si la organele indepartate cum ar fi plamanii.acum daca dv intrebati de ce are apa la plamani eu nu stiu ce sa spun ca nu sunt medic dar am dus-o de urgenta la spital ca nu mai putea respira.nici macar nu am stiut ca are blocaj renal, au descoperit la spital.
0
13-02-2013, ora 20:51
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
tubul de nefrostoma o sa ramana pe termen nedefinit, cel mai probabil permanent. daca boala a recidivat si local, nu va mai putea sa urineze pe cale naturala. nu exista posibilitatea ca tubul sa fie "respins de organism", in schimb exista un oarecare risc suplimentar de infectii urinare, deci avut grija la febra, frisoane, urina tulbure, etc. de schimbat, se schimba dupa cum considera medicul urolog.
0
14-02-2013, ora 06:11
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
buna dimineata dl doctor raul,
azi noapte am ramas cu ea la spital.am vb cu medicul si mi-a spus ca i-a pus sonda cook.creatina este 11 si toate analizele sunt foarte rele.
i-a venit rezultatul ct:are metastaze osoase la plamani la rinichi la ficat la vezica.ureterul este blocat de tumoara. situatia este critica, toata noaptea a delirat, ieri i-a bagat plasma si medicamentele nu ii alina deloc suferinta.are niste dureri groaznice.
va rog spuneti-mi cat mai are de trait?cat trebuie sa fie creatina sa nu intre in coma ?trebuie sa ne pregatim ca mi-a spus asistenta ca tine de timp.
din cate cazuri ati avut dv cat credeti ca mai rezista corpul?stiu ca nu sunteti d-zeu dar macar va rog sa-mi spuneti la cat aproximativ sa ne asteptam?sunt foarte saraca si ssotul meu nu lucreaza sunt disperata de unde o sa fac rost de bani sa o ingrop.macar o luna mai poate trai?
0
15-02-2013, ora 21:31
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate situatia pe care o descrii nu suna bine. daca in urma interventiilor urologice nu se rezolva problema cu creatinina si functia urinara, nu va mai trai foarte mult, in niciun caz o luna. creatinina este la "limita de coma", ca sa zic asa, dar cel mai probabil lucru sa curme viata unui om cu blocaj renal este cresterea potasiului, care nu poate fi eliminat si care determina oprirea inimii. practic daca nu se rezolva aceasta problema, prognosticul ei este de ordinul orelor/zilelor (putine).

daca se rezolva acest lucru si creatinina isi revine la normal, iar ea trece peste acest episod acut si extrem de periculos, atunci dupa o mica perioada de pauza se poate incerca si chimioterapia, dar momentan iese evident din discutie.

tot ce poate fi facut este doar asta: drenarea cailor urinare (sonda cook sau nefrostoma) sau temporar o dializa, dar care nu cred ca ajuta la ceva daca nu se dezobstrueaza rinichii... si controlarea simptomelor, spre a nu mai avea macar dureri.

imi pare rau pentru vestile proaste, riscul este extrem de mare.
0
16-02-2013, ora 08:19
sabina492005
Nu este medic/terapeut
sabina492005
multumesc dl dr pentru raspuns.
am specificat mai sus ca i-a montat soanda cook
problema este ca, creatina este tot 11 cu tot cu sonda
am o intrebare:sonda asta cook elimina potasiu?sau doar urineza?are urina in sange chiar daca are sonda cook
mi-a spus asistenta ca ar trebui dializa dar sunt multi programati penru dializa care nu au cancer su nu-i face nimeni.
in alta ordine de idei dv mentionati mai sus sa inceapa chimioterapia.la ce bun daca toate organele sunt afectate?
nu se mai ridica din pat, bea ceai cate 100 gr pe zi mananca 2 imbucaturi si ne costa tratamentul 180 lei pe zi
mi-a spus aseara medicul de la nefrologie ca daca ar exista gradul 5 la cancer acela i l-ar da cat de grav este dar n u exista decat 4
eu cred ca o tin in viata doar perfuziile medicamnetele si plasma, am aflat ca i-a scos si din burta lichid, are burta tare ca piatra.
azi noapte nici nu stia unde se afla, spunea ca nu isi simte corpul decat daca o ating, toata noaptea i-am facut masaj la spate peste tot, nu mai are putere nici sa se vaite, doar sopteste, imi spunea ca de ce ne tine in beci pe vremea asta urata, habar nu avea unde e, in schimb dorea sa-i fac unghiile sa o programez la dentist cand iese din spital.
este groaznica situatia, azi noapte a murit o femeie in salon si mi s-a facut
pieles de gaina intrucat am vazut pentru prima data in viata mea un mort, am 37 ani iar soacra mea 57, este f tanara

va rog dupa tot ce v-am scris sa-mi spuneti daca inca este situatia grava pentru ca nu mai pot.ies de la munca ma duc la spital, dimineata ies de la spital si vin la munca.oare credeti ca dam degeaba banii pe medicamente sa o mentinem in viata inca cateva zile sau credeti ca are sanse sa isi revina.

astept raspunsul dv cu nerabdare=
va multumesc mult pentru raspunsurile prompte si directe, este ceea ce mi-am dorit de la acest site iar dv sunteti super profesionist
0
16-02-2013, ora 12:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
citez "in alta ordine de idei dv mentionati mai sus sa inceapa chimioterapia.la ce bun daca toate organele sunt afectate?" - daca recitesti postarea, vei vedea ca IN NICIUN CAZ nu am spus asta, ba chiar am spus foarte clar ca momentan iese din discutie.

ma tem ca situatia pe care o descrii este una fara speranta iar de trait nu mai are decat de ordinul orelor sau zilelor. tot ce conteaza in momentul de fata este controlul simptomelor. nu prea inteleg ce fel de medicamente are care te costa 180 de lei pe zi. un om in starea ei ar trebui sa primeasca deci doar morfina, daca spui ca are dureri, si niste sedative, si atat, daca nu se poate face ceva care sa corecteze creatinina si lipsa functiei renale. situatia deja nu mai este grava, este finala.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: