interpretare rezultat anormal test papanicolau

14-12-2011
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
Va rog mult sa-mi explicati si mie ce inseamna rezultatele testului papanicolau pe care l-a facut mama mea. Are 58 de ani si i-a iesit celule glandulare atipice fara semnificatie AGC - NOS, iar dr ginecolog mi-a spus ca are inceput de cancer uterin si a recomandat biopsia si operatie-scoaterea uterului. Vreau sa stiu daca este, intr-adevar, vorba de cancer! Va multumesc mult
13 comentarii
0
15-12-2011, ora 12:38
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Trebuie sa faca o colposcopie. In functie de asta biopsie/conizatie si/sau histerectomie. Nu este cancer de col.
0
15-12-2011, ora 19:39
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
Multumesc mult pt raspuns. Am inteles ca nu este cancer de col, dar poate fi cancer uterin? Dr ginecolog asa mi=-a spus mie, ca e inceput de cancer uterin si ca trebuie sa i se scoata uterul...
0
15-12-2011, ora 21:09
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Prin Babes Papanicolaou nu se poate diagnostica un cancer de endometru. Pentru asta e nevoie de un curetaj biopsic. Celulele glandulare atipice sunt teoretic din endocol, care este o portiune a colului uterin. In concluzie: curetaj biopsic + colposcopie aduc informatii importante care hotarasc conduita.
0
15-12-2011, ora 22:58
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
multumesc mult pt raspuns!
0
26-12-2011, ora 01:51
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
mama a mai facut o data testul papanicolau la alta clinica si de data asta i-a iesit altceva, ash ceva ce inseamna leziuni cu grad inalt de risc, parca, ce inseamna asta? multumesc. inca nu ne-am hotarit in legatura cu biopsia, am citit pe net ca e periculoasa si, daca e cancer, il poate extinde
0
26-12-2011, ora 09:49
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Mergi cu mama ta la spital sa faca si colposcopie. In functie de situatie medicul ii poate propune conizatie sau histerectomie. Biopsia cu ex HP este singurul mod prin care se poate diagnostica cu certitudine un cancer de col incipient si e infinit mai periculos sa nu o faci daca exista indicatie
0
20-01-2012, ora 19:38
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
Buna seara! Am facut aici, la Bacau, biopsia mamei si i-a iesit "fragmente tisulare endometriale cu aspecte de la hiperplazia adenomatoasa complexa atipica pina la adenocarcinom endometrial de tip endometrioid bine diferentiat (gr. I )". Ce inseamna asta? Dna dr a spus ca trebuie sa se opereze, sa-i scoata tot uterul. Iar ne aflam in deruta si nu stim ce e bine sa facem
0
20-01-2012, ora 19:46
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Raspuns: mama dvs trebuie sa se opereze si sa i se scoata tot uterul! Avand 58 ani i se vor scoate si ovarele.
0
20-01-2012, ora 20:08
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
multumesc pt raspuns
0
26-01-2012, ora 19:47
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
Mai am o intrebare. Cind am luat rezultatul biopsiei, dna dr i-a zis mamei ca nu e nevoie de chimioterapie, nici de radioterapie, ca e suficienta operatia completa, care va asigura vindecarea completa, si ca nu e nevoie sa mergem la cluj sau la bucuresti. Astazi, cind am fost sa stabilim data operatiei, ne-a derutat iar, ne-a spus altceva, ca, dupa operatie, va duce probe la anatomia patologica si ca, in functie de rezultat, s-ar putea sa fie nevoie de radioterapie. Acum nu stim ce sa mai facem, daca e bine sa se mai opereze mama aici, in bacau, sau mai bine sa mergem la bucuresti ori la cluj...
0
26-01-2012, ora 22:28
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Va pot spune care este protocolul spitalului in care lucrez si care este un protocol modern, utilizat si in centrele mari de chirurgie ginecologica oncologica
Se face o stadializare in cancerul de endometru intraoperator macroscopic prin sectionarea piesei. In functie de invazia in miometru medicul este dator sa practice limfadenectomia pelvina, pentru a se considera un tratament chirurgical optimal. De aceea ar fi ideal ca in situatiile astea pacienta sa fie operata de un medic cu competenta in chirurgie oncologica/ginecologie oncologica.
0
15-03-2012, ora 23:08
gina light
Nu este medic/terapeut
gina light
Buna seara! Mama s-a operat la Cluj si, dupa operatie, in buletinul histopatologic i-a iesit " neo de corp uterin", fara sa se specifice ce grad este. in descriere, printre altele, apare "adenocarcinom endometrial de tip endometrioid cu arii de metaplazie pavimentoasa, care infiltreaza miometrul pe o adincime de 0, 9 cm, grosimea peretelui fiind de 1, 6 cm. infazie limfatica nu se indentifica. istm cu focar tumoral. endocolul, ovare, anexe libere de tumora". la final scrie cod topografic ICDO C54, cod morfologic ICDO 8140/3, iar dedesubt tumora maligna a corpului uterin, adenocarcinoma NOS.
Nu am inteles nimic din buletin, nici de ce grad e cancerul. Ni s-a spus ca ar trebui sa faca radioterapie si brahiterapie, insa alte cunostinte ale noastre care au avut aceeasi problema si s-au operat la bucuresti nu au facut radioterapie. Daca puteti sa-mi explicati si mie ce inseamna toate astea si daca e neaparata nevoie de radioterapie, mai ales ca sora mamei mele tocmai din cauza radioterapiei a murit, razele cobalt cauzindu-i arderea intestinelor si orbirea. Multumesc.
0
28-09-2016, ora 20:34
JANA29
Nu este medic/terapeut
JANA29
Buna ziua.Am 29 ani si am facut testul papanicolau si a iesit prost(AGC NOS).am facut colposcopie si încă nu au venit rezultatele iar vineri m a programat la biopsie endocol.tin sa precizez ca nu sangerez deloc nici la contact sexual nici fara, nu ma doare nimik, am menstruatia normala.nu am avut nici un avort, 2 nasteri naturale si absolut nici o intervenție.va rog sa îmi răspundeți la ce ma pot astepta ca sunt foarte panicată.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •