interpretare papanicolau, va rog!

17-07-2009
nemira
Nu este medic/terapeut
nemira
Buna ziua,

In urma vizitei la ginecolog, am fost diagnosticata cu cervicita, iar analizele la secretia vaginala (Papanicolaou) sunt urmatoarele:

"Frontiu inflamator, cu relativ frecvente PMN integre sau alterale, detritus celular, fribrina, mucus.
Flora microbiana nespecifica bacilara si lactobacilara.
Absente: Candida spp, Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis
Celule epiteliale scuamoase cu aspecte reactive.

Scor analize : BETHESDA
Valoare diagnosticata: satisfacator pt evaluare flontiu negativ pentru leziune intraepiteliana sau maligna.
Infectii cu: flora microbiana bacilara si lactobacilara.
Modif reactive ale celulelor: intense modificari reactive ale celulelor epiteliale scuamoase asociate cu inflamatia.
Recomandari: reevaluare citologica dupa tratament antiinflamator.
Descriere citologica: celule epiteliale scuamooase superficiale si intermediare plate sau partial plicaturate eozinofile, cianofile integre sau cu modificari reactive, dispuse in placarde sau izolate, unele cu moderata hipertrofie nucleara, dar cu raport N/C optim.
Celule din zona de transformare izolate in general cu usoare modificari.
Celule glandulare endocervicale izolate sau dispuse in placarde cu colum si forma viabila.
Exidat inflamator MODERAT spre abundent reprezentat de numeroase PMN integre si alterate, detritusuri celulare, mucus, fibrina.
Diagnostic citopatologic: intense aspecte reactive ale unor celule epiteliale scuamoase ce pot fi asociate cu inflamatia acuta nespecifica.

Rezultat la urocultura : 1000 UFC/ml (nu sa dezvoltat flora microbiana aeroba)

Tratament : gynofort + 10 ovule cu zanocin + apoi iar gynofort, iar antibiotic : ceroxim (7 zile)

Va rog..imi puteti interpreta analizele...
2 comentarii
0
17-07-2009, ora 12:01
qwerty95
Nu este medic/terapeut
qwerty95
-
-mesaj sters deoarece nu a respectat regulamentul forumului -
0
23-07-2009, ora 16:27
roxana_cerchez
Nu este medic/terapeut
roxana_cerchez
Un raspus la cit ar trebui normal sa dureze o analiza ptr papa nicolau? Am mers la dr cu gindul sa fac o analiza deoarece aveam scurgeri foarte abundente si foarte acide in anumite perioade ale lunii. Doamna dr mi-a indicat sa fac si papa nicolau, i-am spus ca e ok si o fac. Mi-a luat lama mi-a spus pe loc citeva chestii despre vagin si uter si despre o rana mica. Dinsa mi-a zis ca o sa ma trimita cu lama la o colega de a dinsei acasa sa imi dea rezultatul la lama si ptr papa nicolau. Ma atentionat sa nu fiu speriata ca analiza se face, ca doamna, , aceia, , nu avea inca cabinet particular si sa ma incredere. Am platit la dinsa 70 lei fara nici o chitanta, si am plecat u lama spre acea adresa.Am sunat cind am ajuns acolo, mi-a raspuns o doaman foarte draguta si amabila care mi-a zis ca o sa iasa un domn cu un baston care o sa ia lama si sa astept in jur de 1 ora afara sa imi iau rezultatul.Dupa 45 min ma sunat aceiasi doamna care mi-a zis sa stau linistit ca nu am cancer, si sa merg cu analiza la doamna dr iar sa imi prescrie o reteta.Nu va pot reda ce scrie pe reteta ptr ca nu inteleg mai nimic, va pot scrie ce mi-a prescris doamna dr, daca nu cumva am luat o teapa pe cinste. Deci am 12 zile spalaturi cu ceai de galbenele si 4 pastile de cloramina b si un ovul cervugid, dupa care 7 zile pauza si am 7 pastile flucovim 50, 7 pastile zanocin si polygynax ovule, apoi reiau iar 12 zile spalaturi iar 7 zile aceste pastile si eu si sotul luam zanocin si flucovim.Ce nu inteleg si m-a nedumerit acea analiza cum sa putut face in 45 min?
am inteles ca dureaza saptamini ?Am fost pacalita sau nu de aceste doamne dr?Va rog mult sa imi raspundeti, mii de multumiri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •