interpretare examen secretie vaginala

06-12-2011
denisaciobanu
Nu este medic/terapeut
denisaciobanu
Buna.

Am mai citit alte subiecte asemanatoare pe forum dar nici unul nu se potriveste exact cu ce am eu. Am fost la medicul ginecolog pentru un control, testul papanicolau si examen de secretie vaginala.
La testul papanicolau a fost bifata casuta cu 'celule endocervicale-prezente' si 'imflamatie'. Problema apare la examenul de secretie vaginala unde au fost bifate urmatoarele:
-epitelii frecvente;
-leucocite rare;
-bacili gram pozitivi frecventi lactobacili;
-bacili gram negative relativ frecventi, forme scurte;
-coci gram pozitiv rari, dispusi izolat.
Doamna doctor mi-a prescris Zinnat 500mg 3 pe zi timp de 7 zile, Cervugid ovule si apoi Gyniel capsule pentru refacerea florei bacteriene.
Acum eu am o teama de candidoza, si ma intrebam daca tratamentul este corect, si nu e prea mult sa iau 1500 mg Zinnat pe zi? Chiar daca iau Cervugid ovule care stiu ca e si pentru candidoza mi se pare totusi prea mult, tinand conta ca sunt destul de slabuta si mai am si probleme cu pofta de mancare...nu prea pot sa mananc... Aici o alta problema, aceeasi Doamna doctor mi-a facut o ecografie intravaginala de unde a reiesit ca am un chist mai mare la ovarul drept, pentru care mi-a dat 3 luni Melleva 35, le iau de o saptamana, si i-am spus ca nu ma simt foarte bine, nu prea pot sa mananc, si a zis ca intr-o luna ar trebui sa imi fie bine.

Astept un raspuns.

Multumesc
4 comentarii
0
06-12-2011, ora 16:46
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Este important sa precizezi in ce masura te deranja secretia vaginala, daca exista acuze obiective ( usturimi, dispareunie, modificarea aspectului si cantitatii, mirosului etc) Cred ca esti supratratata;
- nu vad de ce ai lua zinnat? secretia este putin modificata, bacilii gram negativi scurti par sa sugereze mai degraba o inf/contaminare cu E Colli. Cervugid ovule nu are indicatie. E important sa stim in ce masura ai probleme legate de secretie/semne de vaginita -- in principiu fie folosesti Polygynax fie nu folosesti nimic.

2. Legat de chistul ovarian: NU exista nicaieri ca administrarea contraceptivelor orale influenteaza evolutia unui chist ovarian. Contraceptivele gen DIANE 35; Melleva 35 se recomanda uneori in trat sdr ovare polichistice pentru efectul lor antiandrogenic. si nu cred ca ai vreun beneficiu daca il folosesti in afara acestei indicatii. PRactic: - e important de stiut ce dimensiuni si ce aspect are chistul ovarian. Daca are aspect de chist functional si e mai mic de 4-5 cm se recomanda doar urmarirea prin control la 3 sau 6 luni (eco transvaginal). Daca e mai mare sau are un aspect complex se recomanda operatia laparoscopica pt ca exista riscul sa iti afecteze fertilitatea prin distrugerea ovarului.
0
06-12-2011, ora 20:54
denisaciobanu
Nu este medic/terapeut
denisaciobanu
Multumesc de raspuns in primul rand!
Acum sa va spun, secretia vaginala ma deranjeaza prin faptul ca e abundenta, si, mai ales in timpul actului sexual are un miros foarte ciudat, scuzati comparatia dar se simtea la fel ca si ceapa.
Sa va spun si dimensiunile ovarelor si ale chistului :
-ovar drept 4, 63/2, 98cm cu o formatiune centrala, hiperecogena de 2, 19/1, 65cm cu perete propriu, omogena ce impringe foliculi in periferie
-ovar stang 2, 29/2, 49cm, aspect ecografic normal, plurifolicular
Mai scrie ceva si despre uterul meu care m-a speriat si am fost nevoita sa merg si la un alt medic: uter inRVF, contur regulat, miometru omogen, cu diametre uterine de 3, 16/5, 06/6.03 cm, cu cavitate uterina virtuala ce pare segmentata de un sept intracavitar fundic, imagine in ochelar, cu endometru trilaminar, de 0.96cm si 0.80cm, in faza secretorie.
Dupa care mi-a spus ca ma poate afecta la o viitoare sarcina, lucru care m-a determinat sa consult si un alt medic, care dupa aceeasi ecografie transvaginala mi-a spus ca nu exista nici un sept care sa imi desparta uterul iar ca pentru acel chist nici nu e nevoie sa iau Melleva pentru ca ei arata normal.
Ce sa fac eu acum??
Sa fac tratamentul prescris? sa iau anticonceptinalele acestea in continuare?

Va multumesc.
0
07-12-2011, ora 10:11
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Sincer nu cred ca ai vreun chist, ceea ce a vazut dn dr e posibil sa fie corpul galben asa ca doar pt asta cu siguranta nu ai motive sa iei contraceptive. Legat de ex de secretie, cred ca mai degraba ai gasi o abordare mai putin agresiva: Polygynax 6 sau 12 ovule ar trebui sa fie suficient. Daca persista problema, repeti la alt laborator ex de secretie!
0
09-12-2011, ora 16:49
dana.f
Nu este medic/terapeut
dana.f
Buna ziua.

Am si eu nevoie de un mic ajutor. Am fost la medicul ginecolog sa-mi fac un control si mi-am facut testul papanicolau si examen la secretia vaginala.Momentan am primit rezultatul doar la acel examen de secretie care arata cam asa :
CELULE EPITELIALE: frecvente
LEUCOCITE: frecvente
TRICHOMONAS VAGINALIS: nu se observa
LEVURI: absente
FLORA: relativ frecventi cocobacili si bacili Gram labili polimorfi; rari coci Gram pozitivi rotunzi si alungiti, in perechi

Va rog sa ma lamuriti ce inseamna.Am citit pe net diverse interpretari dar as vrea sa stiu parerea unui medic deoarece abia peste 2 saptamani ajung la medicul meu ginecolog.

Mentionez ca acum o luna am avut candida si m-am tratat singura cu Gynofort.Acesta a fost si motivul pentru care m-am dus la medic, dar din cate am observat nu apare acum la analiza.
Medicul mi-a mai spus ca am anexita pe partea dreapta si mi-a dat tratament 10 zile cu ZANOCIN, DICLOTARD SI OMEZ.

Va rog sa-mi spuneti cam cat de grav este si ce trebuie sa fac.Trebuie cumva tratat si partenerul?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Secrețiile vaginale
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  •