interpretare ecografie tiroida

31-10-2011
magdutza1979
Nu este medic/terapeut
magdutza1979
buna ziua, astazi 31.10.2011 am facut o ecografie la glanda tiroida si as dori sa stiu si eu daca este ceva grav sau nu, in ca nu am ajuns la un medic endocrinolog cu aceasta ecografie.Din 2008 iau eutyrox de 50 pentru glanda. datele sunt urmatoarele:::tiroida cu dimensiuni normale, lob dr.=36/14/11 mm , lob stg.=40/16/13 mm ecostructura neomogena difuz bilateral, dar si cu cateva mici formatiuni nodulare inomogene, in general izoecogene, cu dimensiuni de 3-6 mm, mai evidente la nivelul lobului stg., cu vascularizatie accentuata haotic bilateral. Nu se constata adenopatie latero-cervicala. Astept raspunsul dumneavoastra.Va multumesc
2 comentarii
0
27-12-2011, ora 00:38
magdutza1979
Nu este medic/terapeut
magdutza1979
la aceasta boala de hipertiroidism hashimoto se prescrie eutyrox? sau eu am luat atatia anii grsit acest medicament? doresc raspuns de la un cadru medical daca se poate de specialitate.va multumesc
0
20-11-2012, ora 10:25
magdutza1979
Nu este medic/terapeut
magdutza1979
buna ziua, va rog frumos sa mi raspundeti si mie la aceste rezultate carte sunt pentru o persoana foarte bolnava
.MAMOGRAFIE glanda mamara dreapta: san cu structura dens heterogena fara opacitati spiculate sau focare de m icrocalcificari, ganglioni axilari bilateral. MAMOGRAFIE glanda mamara stanga acelasi rezultat ca la sanul drept. ECOGRAFIE MAMARA : glanda mamara dreapta -eco structura de tip mixt fibro-glandular-adipos, fara formatiuni chistice sau solide evidentiabile ecograf.-axilar fara adenopatie ganglioni inflamatorii pana la 22-12 mm...glanda stanga 23-8 mm. VA ROG DIN SUFLET SA MI RASPUNDETIO SI MIE LA ACESTE REZULTATE..VA MULTUMESC
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.