interpretare ecografie abdomen inferior

23-06-2009
anny43
Nu este medic/terapeut
anny43
In data de 28.05.2009 am facut o ecografie deoarece in urma cu 3 luni (20.02.2009)fetei mele i s-a scos un chist cu tot cu ovarul drept.
la analiza micro a chistului respectiv a iesit: Tumora ovariana dr. - chistadenom papilar seros cu arie foarte mica de pseudostratificare " borderline" tipically. din cauza acestui rezultat doctorul a hotarat sa scoata si ovarul.
dupa trei luni fara nici un fel de tratament am facut ecografia mai exact pe 29.05.2009, rezultatul fiind urmatorul:
-uter in AVF: ax longitudinal=5.25 cm; ax antero posterior=2.85 cm;ex transversal=3.8 cm. miometrul cu structura omogena. cavitatea virtuala: endometrul cu aspect de faza secretorie, cu grosime=11mm. col lungime=2cm.
-ovar drept absent chirurgical
-ovar stang= 4.5/4 cm; cu 2-3 foliculi cavitari periferici latenti si cu o formatiune chistica cu continut lichidian transonic, de 4.3/4.1 cm si cu depozit ecogen decliv.
Am inteles ca a aparut un chist si pe partea stanga.
Doctorul nu a dat din nou nici un tratament.a zis sa repete ecografia dupa 3 luni.
Eu m-am speriat mai ales ca este vorba desprea fetita mea care are 22 ani.si am repetat la un alt medic care este si endocrinolog ecografia.am repetat acesta ecografie pe 22.06.2009 dupa 23 zile. Rezultatul a fost urmatorul:
Endometru=8mm; cavitate endometriala virtual
Ovar stang=51/43 mm, placheaza peretele uterin posterior; marit prin prezenta unei imagini chistice poliseptate, cu ecostructura reticulara, cu dimensiuni de 47/42 mm, la examenul Doppler color prezinta semnal la nivelul septurilor.
dr. ecograf a fost foarte incrijorat de ceea ce a iesit si m-a trimis la medicul care a operat...cu recomandarea sa dea tratament anticonceptional urgent.Dar medicul a spus ca trebuie sa recolteze lichid din chist si apoi in urma rezultatului de la laborator o sa prescrie un tratament. Acest lucru va intarzia inceperea tratamentului...
Suntem disperati, nu inteleg ecografiile...ce inseamna imagini chistice poliseptate cu structura reticulara, ce inseamna examenul Doppler in cazul acesta.nu stiu ce vrea medicul.va rog din suflet dati-mi un sfat...ce mai putem face...fata mea este distrusa.nu vrea sa mai faca nici o interventie.este in sesiune, are licenta...iar cu psihicul este la pamant.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.