interpretare ct

21-05-2014
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
buna ziua.mama mea s-a operat anul trecut de carcirom mamar ductal invaziv, de tip medular, stadiul 2 a, fara metastaze si fara afectarea nodulilor limfatici.
a treminat 6 sedinte de chimio in urma cu 2 luni, markerul tumoral inainte de chimio a fost 3 iar dupa 0, 25.A urmat evaluarea ct cu substanta de contrast. La concluzii scrie clar ca nu s-au gasit leziuni focare de tip secundar in sectorul toraco abdomeno pelvin. Totusi inainte de concluzia aceasta scria la ficat ca e totul in regula cu exceptia unei mici imagini hipodense de 4 mm pra mica pt a putea fi caracterizata ct.
Ce inseamna asta???Daca e ceva in neregula de ce la concluzii scrie ca totul e ok???Sunt foarte ingrijorata pana cand trebuie sa mearga cu ct la oncolog.
11 comentarii
0
22-05-2014, ora 11:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca e stadiul II foarte probabil se indica chimioterapie (de care zici ca a facut; dar radioterapie ? hormonoterapie?), deci odata ce ai avut buletinul histopatologic in mana, trebuia sa faci deja consultatia oncologica. furnizezi prea putine informatii, din pacate, ca sa-mi pot face o imagine clara a cazului. trebuie rezultatele clare ale CT-ului, examenul histopatologic si examenul imunohistochimic + ce varsta si boli mai are si eventuale bilete de externare cu ce tratamente a facut, etc. toate in ordine cronologica. in felul asta voi putea sa-ti raspund la eventuale intrebari, daca ai. despre o leziune atat de mica pe CT nu se face nimic, doar se tine sub observatie.
0
22-05-2014, ora 13:02
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
Varsta 49 ani, oprerata anul trecut iunie neoplasam mamar san stang pt2 n0m0, st2 a, chimioterapie cu epirulicina+endoxan+TAXAN(3 cure), 1curA paclitaxel, 2 CURE DOCETAXEL.
EXAMENUL HISTOPATOLOGIC:formatiune tumorala mamara, cu aspect histopatologic de carcirom mamar invaziv, ductal, slab diferentiat, cu trasaturi de tip medular.
Imunohistochimic:ER-NEG IN CELULE TUMORALE, CONTROL INTERN POZITIV, PGR-NEG IN CELULE TUM, CONTROL INTERN POZ, K67-POZ 40%IN CELULE TUMORALE, CERB2-REACTIE MEMBRANA SLABA DISCONTINUA IN MAI MULT DE 10% DINTRE CELULELE TUMORALE(1+), CK19-POZ DIFUZ IN CELULE TUMORALE
Ultimul marker tumoral a fost de 0, 25 iar inainte de chimio a fost 3.
Ultimul bultin de analize sange facut dupa terminarea CHIMIO a iesit ok cu exceptia ASPARTATAMINO TRANSFERAZA(GOT-AST)-34, 9, ALAMINAMINOTRANSFERAZA GPT-ALT-40, 8, RBC-3, 7, HGB-11, 4, HCT-36, 2, EMCHC-31, 5, WBC-4, 39, VSH-97.
Rezultat ct de acum cateva zile:Ficat cu dimensiuni normale, contururi netede, regulate si structura omogena nativ si postcontrast cu exc unei imagini hipodense de aprox 4 mm situata in sectorul 4, prea mica pt a fi caracterizata ct.Fara dilatatii de cai biliare.La celelalte organe spune clar ca ct in limite normale.Concluzia:nu s-au gasit leziuni focale de tip secundar in sectorul abdomeno toraco-pelvin.Starea mamei este una foarte buna, munceste ca un om normal, etc.Ma ingrijoreaza imaginea acceea de la ficat de aceea vroiam sa va intreb ce ar putea fi??Din pacate ct de dinainte de operatie nu il am, e la dosar la medicul oncolog, dar acela a fost facut fara substanta de contrast.
Nu a facut radioterapie nici inainte de operatie, nici dupa.
Va multumesc
0
22-05-2014, ora 13:03
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
Mentionez ca nu are nici o alta boala si nu a avut
0
22-05-2014, ora 13:44
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, ar fi foarte important si rezultatul acelui examen imagistic. cand aveti urmatoarea programare la oncolog ? graba nu e, pentru ca oricum nu e de facut intre timp.
0
22-05-2014, ora 13:54
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
saptamana viitoare are urmatoarea programare si am sa va spun exact ce scrie si in ct-ul vechi.pana la urma sunt motive serioase de ingrijorare???
la analizele de sange medicul de familie a spus ca aceste valori pot fi in urma chimiotaerapiei pe care o terminase nici de o luna, mentionez ca pe tot timpul chimio a avut anemie.
0
23-05-2014, ora 10:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu pot sa raspund la intrebari despre grade subiective de apreciere. nu stiu cum! in general nu vad la ce ajuta ingrijorarea. trebuie sa ajungeti la oncolog si, cel mai probabil, sa se evalueze comparativ 2 CT-uri succesive care surprind (sau nu) leziunea din ficat.
0
23-05-2014, ora 11:26
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
AM inteles, multumesc.Si in caz ca in ct-ul anterior nu aparea leziunea ce e de facut avand in vedere ca e atat de mica??un rmn ar fi mai sugestiv?
DAr totusi e posibil datorita faptului ca ct-ul anterior a fost facut fara substanta de contrast sa nu se fi vazut leziunea si totusi ea sa fi existat de pe atunci????hepatotoxicitatea datorata chimioterapiei nu poate da leziuni pe ficat???Am incredere in D-zu ca va fi bine.VA multumesc din suflet.
0
23-05-2014, ora 11:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere! asteptam concluziile urmatorului consult oncoogic! numai bine !
0
28-05-2014, ora 22:01
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
Buna seara, am fost azi cu ct-ul la medici.Prima oara am fost la medicul chirurg care a operato, dansul a spus ca e posibil ca leziunea sa fi fost de mult si sa nu se fi vazut la primul ct care a fost fara substanta de contrast, totusi ar trebui tinut sub urmarire la 3 luni.
Am mers apoi cu sufletul la gura la medicul oncolog si inca dinainte de a citi concluzia pe foaie, s-a uitat intai pe clisee si a spus ca ce se vede la ficat nu e nimic.Apoi a citit si concluzia si a zis sa nu ne facem nici un fel de griji, ca mama nu are nimic, ca cel mai probabil e veche treaba dar o sa monitorizam totusi.Pe fisa la rezultat ct a trecut hemangiom 4 mm, fara semne de evolutie.
Ce parere aveti????
0
29-05-2014, ora 10:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
sunt de acord cu medicul vostru oncolog.
0
29-05-2014, ora 10:13
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
VA multumesc mult pentru raspunsuri, sa va dea Dzeu sanatate sa mai puteti ajuta pacientii.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.