interpretare buletin de analize

20-01-2011
iuliasi2000
Nu este medic/terapeut
iuliasi2000
ex microscopic pe frotiu:
celule epiteliale poligonale frecvente
celule epiteliale rotunde absente
celule cu aspect, , clue celi" absente
leucocite frecvente
trichomonas vaginalis absent
levuri frecvente
inmugurite prezente
hife pseudohife absente
flora bacteriana predomina flora bacteriana lactobacilara

imi puteti detalia ce insemna aceasta insiruire, multumiri
5 comentarii
0
25-01-2011, ora 22:10
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Levurile frecvente si inmugurite precum si reactia inflamatorie va pot da unele neplaceri, ramane la alegerea ginecologului in functie de examenul clinic daca va da tratament pentru vaginita micotica (cel mai probabil candidoza). Va spun asta pentru ca levurile pot exista in mod normal la acest nivel, in cantitate mica. Faptul ca sunt frecvente si inmugurite este semn ca sunt in faza de proliferare.
Multa sanatate!
0
26-01-2011, ora 12:50
iuliasi2000
Nu este medic/terapeut
iuliasi2000
Buna ziua dna doctor,

din pacate nu pot lua legatura cu medicul ginecolog in urmatoarele 4-5 saptamani. Da si dna doctor mi-a confirmat telefonic o candida cu indicatie terapeutica, testul Babes Papanicolau a iesit bine. Imi mai comunica ca este necesar sa mai discutam un aspect si sa o caut. Dupa acest control ginecologic din decembrie 2010 mi-am continuat analizele pentru medicina muncii, am fost diagnostica cu tumoare tiroidiana compresiva, operata in 04 01 2011, rezultatul anatomopatologic confirma carcinomul tiroidian papilar, din 01 02 2011 voi incepe tratamentul oncologic cu iod radioactiv. ma voi simti mai bine dupa cel putin 2 saptamani cu eutyrox 125 mg. Credeti ca pot amana pana atunci vizita la ginecolog? Simptomele date de hipotiroidism sunt pe zi ce trece mai frecvente si mai ciudate. Ar trebui sa fac un efort si ma mai programez la o vizita sau macar sa gasesc o cale sa vorbesc cu dansa la telefon? multe multumiri, Iulia
0
26-01-2011, ora 15:40
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,

Daca nu va deranjeaza nimic local, secretie mai abundenta sau alte acuze, poate ca nici nu e nevoie de tratament. Doar sa tineti totul sub observatie (la simptomatologie ma refer).
In rest va doresc multa sanatate, optimism si curaj sa treceti cu bine peste tratamentul pe care urmeaza sa-l faceti. Numai bine!
0
26-01-2011, ora 18:49
iuliasi2000
Nu este medic/terapeut
iuliasi2000
Buna seara,
multumesc frumos pentru promtitudine, va fi bine. Monitorizez atent tot ce mi se intampla, optimism am, curaj imi fac fiindca imi doresc mult sa fiu bunica peste vreo 10 - 12 ani. Cred ca atunci voi trece in frontul 2 ginecologia.
Apreciez gandurile bune si suportul dumneavoastra,

multumiri din suflet,
Iulia
0
18-12-2012, ora 18:39
angiely
Nu este medic/terapeut
angiely
buna seara. am nevoie de ajutorul dumneavoastra

EXAMEN SECRETIE VAGINALA (BACTERIOLOGIC, MICOLOGIC, ANTIBIOGRAMA, ANTIFUNGIGRAMA LA NEVOIE)
levuri= absent

Examen secretie vaginala
Pe mediile de cultura nu s-a dezvoltat flora bacteriana patogena.

EXAMEN MICROSCOPIC PE FROTIU (PREPARAT PROASPAT SI/SAU COLORAT)
Celule epiteliale poligonale = Relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde = Rare
Celule cu aspect de "clue cell" = Absente
Leucocite = Rare
Hematii = absente
Trichomonas vaginalis absent
Predomina flora lactobacilara.
Rari bacili Gram negativi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.