interpretare biopsie

06-02-2008
darioden
Nu este medic/terapeut
darioden
Dupa nastere, cand au revenit menstrele, acestea au fost foarte abundente iar apoi dupa 8 luni am avut hemoragie. am fost chiuretata dar la 2 luni dupa acest chiuretaj am avut alta hemoragie si din nou chiuretaj. dupa acel chiuretaj am luat anticonceptionale si totul pare ok dar rezultatul ultimei biopsii este urmatorul:
"cheaguri fibrino-hematice cu material tisular endometrial redus, ce ar putea sugera o hiperplazie endometriala adenomatoasa simpla.
fragment endocervical cu hipeplazie a celulelor de reezerva endocervicale (stadiu precursor metaplaziei pavimentoase imature).
va rog sa imi spuneti daca e ceva grav si ce ar trebui sa fac?
multumesc
2 comentarii
0
06-02-2008, ora 00:00
Dr Andreea Catarig
Identitate neconfirmată
Dr Andreea Catarig
nu este grav.ideea e ca ar trebui sa consultati un ginecolog ca va va institui un tratament adecvat, probabil mai e nevoie si de o histeroscopie si ceva dozari hormonale in urma caruia ginecologul se hotaraste asupra tratamentului>sanatate
0
13-12-2011, ora 11:22
linutica
Nu este medic/terapeut
linutica
Buna ziua.As avea si eu mevoie de un raspuns din partea unui cadru medical.Mama mea, in varsta de 47 ani a fost la un control ginecologic de rutina, face destul de des.nu trec 7-8 luni si face cate un control.Pana acu ceva timp era ok.Acum insa are urmatorul diagnostic : fibrom uterin aproape 12 cm, col adenomatos (cred-nu e foarte descifrabil), polip endocervical acut prin col.Diagnostic pus de un medic foarte renumit in Timisoara.Intrebarea mea e ce e de facut si cat de grav este, deoarece medicul i-a recomandat "sa scoata tot din ea"!
Cu multumiri, o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.