interpretare babes papanicolau

20-03-2009
ainalemap
Nu este medic/terapeut
ainalemap
buna, sunt noua pe site si am neboie de voi
Am fost si eu la medic sa-mi refac analizele si am primit rapoartele medicale pe fax azi si am programare la medic vineri viitoare si nu mai pot astepta pana atunci, poate ma ajutati voi.O sa scriu mai jos ce rezultate mi-au iesit si daca aveti timp poate imi dati si mie un sfat sau o interpretare la ele.

Examen microscopic
Scretie col uterin
-celule epiteliale poligonale-relativ frecvente, izolate si in gramezi, plicaturate si distruse in proportie de 65%
-celule epiteliale rotunde-rare
-celule cu aspect de "clue cell"-absente
-leucocite-rare
-hematii-absente
trichomonas vaginalis-absent
levuri-absente
flora microbiana-bacili gram pozitiv, polimorfi(probabil Doderlein)
Probe biologice -secretie-stare corespunzatoare
Nu prea inteleg ce e cu celule epiteliale -relativ frecvente.distruse in prop de 65%si bacili gram pozitiv(probabil Doderlein)

Colposcopie
FP: col uterin de aspect macroscopic normal
AA: JSC vizibila.Exocol fara atipii de fixare
TL: iod pozitiv

Citodiagnostic babes papanicolau-anatomie patologica
Clasificare sisitem bethesda
s-au prelevat 2 lame FSV/EXOCOL si ENDOCOL
calitatea frotiului-satisfacator: celule endocervivale :-prezente
Diagnostic citologic descriptiv
FSV-EXOCOL
-celule pavimentoase intermediare in placarde mari
-acidofilie falsa, binucleeri, carioliza.Autoliza celulara
-celule intermediare cu nuclei mariti de volum, raport N/C usor crescut, discreta hipercromazie, citoplasma acidofila si bazofila.Rare koilocite
-foarte numeroase polimorfonucleare
-flora bacteriana coco-bacilara
prezente celule levurice

ENDOCOL
-idem celularitate FSV (mai frecvente celulele cu anomalii)
-grupuri mici de celule epiteliate endocervicale

Intrepretarea frotiului actual:
ANOMALII ALE CELULELOR EPITELIALE
ASC-US -celule scuamoase atipice de semnificatie nedeterminata

Evaluare hormonala- pattem hormonal incompatibil cu varsta si anamneaza

REZULTAT FINAL : TBS-ASC-US
RECOMANDARI: repetare dupa tratament, reevaluare la 4 luni si tipaj HPV

Daca mi-a recomandat sa fac tipaj HPV inseamna ca am cancer?
Ajutati-ma sa inteleg ce inseamna toate astea ca am intrat intr-o stare de panica groaznica.imi cer scuze daca am scris detalait dar sunt foarte suparata
1 comentarii
0
20-03-2009, ora 15:28
teutza30
Nu este medic/terapeut
teutza30
buna ziua!numele meu este mihaela si doresc sa ma ajutati cu problema cu care ma confrunt.sunt insarcinata in luna a 7-a si au aparut mai intai sufocari in somn(insufiecienta respiratorie)dupa care am avut o criza, stand in pat la televizor am simtit ca s-au umflat capul ca un balon, am iesit la aer si ca la cutremur dadea dintr-o parte in alta si am cazut.constient m-am ridicat dupa cateva secunde si nu am mai avut nimic.seara au inceput insomniile.nu m-am odihnit doua nopti deloc, o jumatate de ora cel mult dar problema este ca nu pot sta linistita.am o stare de neliniste, gadesc negativ, nu am pofta de mancare, slabesc si acum de vreo 4 zile iau sedativ pc., omega3, pe langa elevit si maltoferu care este pentru sarcina.ma simt foarte rau, am o stare de teama in permanenta si de neliniste.as dori sa-mi explicati.pot fi efectele negative de la medicamentele pe care le iau?as dori un raspuns daca se poate.cat mai repede...si daca dupa nastere pot disparea simptomele?si daca bebelu poate fi afectat?va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.