interpretare analize urina si posibil talasemie minora la fetita de 2 ani si jumatate

03-09-2015
Mihaela2015
Nu este medic/terapeut
Mihaela2015
Buna ziua, am si eu o rugaminte, la analizele fetitei au iesit cateva in afara valorilor si as mai vrea o parere: la sumarul de urina toate au iesit bine in afara de Leucocite 1+ Ca70 Leu/uL Negativ, leucocite relativ frecvente (urocultura nu am facut-o).

La electroforeza hemoglobinei (tatal fetitei are talasemie minora):Hb-A 96.5% (96.8-97.8%); Hb-A2 2.6% (2.2-3.2%), Hb-F 0.9% (0.5%).

Va multumesc mult!
2 comentarii
0
08-09-2015, ora 09:02
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
In sindroame talasemice alfa procentajul de HbA2 si F, sant in general normale, dar exista o anemie microcitara.Medicul hematolog va va da informatii suplimentare.Urocultura este necesara si obligatorie.
0
08-09-2015, ora 09:40
Mihaela2015
Nu este medic/terapeut
Mihaela2015
multumesc tare mult!o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Terapia genică pentru talasemie face ca transfuziile de sânge să nu mai fie necesare, inclusiv pentru copii
  •