interpretare analize si riscul unei boli

29-09-2008
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
buna ziua, am si eu o intrebare, sper ca ma puteti ajuta
am 17ani si de la o vreme-cam o luna- simt o usoara ameteala si o stare de slalbicune si somnolenta. de asemnea am si niste dureri de cap nu foarte puternice, dar destul de enervante, care variaza- in crestetul capului, zona fruntii si a cefei, , mai nou fac si febra, dar numai pe la pranz si tine foarte putin-e o senzatie ca si cum mi-ar arde obrajii si urechile si am nasul infundat, ca si cum as fi racita. imi amorteste si mana stanga dar cred k este din cauza pozitiei in banca-scaunul e prea inalt iar eu ma sprijin cum m ana stanga de barbie
dincauza starii de slabiciune, am facut si niste analize la sange. va voi arata rezulatele, poate ma putei lamuri
leucocite-6.8 din normalul de 4, 5-10, 5
limfocite-34, 3 din 20, 5-51, 1
monocite-8, 0 din 17-9, 3
eritrocite- 3, 9 din 1, 4 si 6, 5
hemoglobina 12, 9 din 11-18
hematocrite 38, 6 din 35-60
v.e.m 88.8 din 80-99
hemoglobina eritrocitaraa medie 29.8 din 26-31
concentratia hemoglobinei eritrocitare medie- 33, 5 din 32, 37
rata distributiei eritrocite -15, 5 din 15, 5-17, 1
trombocite- 270 din normalul de 150-1450
MPV- 9, 7 din 7-11
pct -0, 262 din 0, 190-0.300
PDW 1, 0 din 15, 5 -17, 1
VSH-17 din 6-13
ASLO- 600 din 200
Magnezziu seric-2.0 din 1, 9 si2, 5
calciu ionic 2, 04 din normalul de 2, 1-2, 7
nu ma pricep sa interpretez aceste analize si nu am la cine sa apelez asa ca daca ma puteti ajuta v-as fi foarte recunoscatoare
credeti ca este posibil sa am o boal grava sau este vorba doar de o anemie? si atunci cum se explica febra?
va rog frumos sa ma ajutti caci sunt foarte speriata, si nu prea mai vrau sa merg la medic caci am foat propate toata vara cu alte probleme si nu mi-au gasit nimic. Sper ca nu am nimi grav de data aceasta. Va rog sin suflet sa-mi raspundei si multumesc anticipat
3 comentarii
0
29-09-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
aslo marit indica faptul ca aveti o infectie in corp!poate fi orice fel de infectie, o infectie urinara, o infectie dentara etc dar cel mai bine mergeti la medicul de familie sa va recomande si alte analize!faptul ca faceti febra si va doare capul nu este de ignorat!!nu stiu de ce oamenii cand merg la analize fac doar aceste analize pe care le-ai facut si tu...sunt mai multe analize care ar trebui facute si care sunt destul de importante cum ar fi pt hepatita B, hepatita A, hiv, vdrl, toxoplasma, toxocara, trichinella, helicobacter pylori si multe altele!!mergi la medic si lasa celelalte lucruri ca sanatatea ta este mult mai importanta decat orice!!numai bine
0
30-09-2008, ora 00:00
P Tudor
Nu este medic/terapeut
P Tudor
In primul rand tin sa mentionez ca nu aveti anemie, valoarea hemoglobinei de 12, 9 fiind in limite normale.
O valoare crescuta, atat a VSH-ului(dar mai putin) cat si ASLO indica intr-adevar posibilitatea prezentei unei infectii.ASLO este o analiza care se efecueaza pentru depistarea anticorpilor impotriva unei bacterii numita streptococ.
Un ASLO marit semnifica existenta unei infectii cu streptococ(cel mai frecvent localizata in gat, nas) chiar si in trecutul apropiat, chiar daca acum nu mai este prezenta.
Febra dumneavoastra poate fi cauzata de aceasta infectie.
0
02-10-2008, ora 00:00
B2A
Nu este medic/terapeut
B2A
multumesc mult de tot petru sfaturi, totusi mai am o nelamurire: de ce imi amorteste mana stanga? o simt amortita din zona umarului, totusi e la fel de puternica ca si cea dreapta.
si la ce medic ar trebui sa merg pentru a-mi interpreta rezultatele acestor analizele, daca nu am medic de familie? la internist ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce apare somnolența când suntem bolnavi?
  • Somnolența din timpul zilei ar putea constitui un predictor pentru procesele neurodegenerative
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Somnolența diurnă la bătrâni poate crește riscul de diabet, cancer sau hipertensiune arterială
  •