interpretare analize primul trim sarcina

10-01-2010
lilyushkiss
Nu este medic/terapeut
lilyushkiss
Buna seara!
Am si eu mai multe nelamuriri legate de rezultatele analizelor care mi-au fost recomandate pt primul trimestru de sarcina.
Sunt insarcinata in 8 saptamani si am primit o parte din rezultatele analizelor, restul urmand sa le primesc poimaine cand voi merge sa fie interpretate de ginecolog.
Din cate am vazut am cateva valori necorespunzatoare si as dori sa imi spuna cine stie, cam la ce se refera.

1.Primul tine de herpes simplex virus 1+2 IgG/IgM si scrie asa: - Ac anti HSV 1+2 IgG - cu valoarea de 33, 7 (care este anormala) iar Ac anti HSV 1+2 IgM - 0, 2

2. la creatinina serica am valoarea 0, 48 iar normal este intre 0.50 - 0, 90

3. La Anti v.rubeolic IgG : CMIA, Architect Abbott - 54

Cine stie si poate sa imi spuna cam la ce probleme se refera aceste lucruri, daca sunt grave si daca se pot trata?
3 comentarii
0
10-01-2010, ora 21:49
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Seara buna! Orice viitoare mamica trebuie sa-si faca un set de analize care sa cuprinda si toxoplasma, rubella, CMV, listeria, herpes. In functie de anticorpii prezenti, sau nu, viitoarea mamica isi va "proteja" sarcina. In cazul dvs, herpes igG pozitiv va poate indica o infectie cronica data de acest virus, in privinta v. rubeolic igG pozitiv este ok daca igM este negativ, aveti anticorpi, despre creatinina nu va faceti probleme, este ok.
Foarte important este sa mergeti cu rezultatele la medicul dvs.
Multa sanatate!
0
10-01-2010, ora 21:59
lilyushkiss
Nu este medic/terapeut
lilyushkiss
Multumesc pentru raspunsuri.
In cazul hepesului stiti cumva daca este ceva grav, daca influenteaza sarcina negativ sau e ceva tratabil ?
Oricum in cateva zile am programare la interpretarea rezultatelor dar eram curioasa daca este ceva grav.
0
10-01-2010, ora 22:08
floryp
Nu este medic/terapeut
floryp
Anticorpii igG ne indica o infectie cronica, poate fi tratata si nu va afecteaza sarcina, insa depinde de momentul in care ati facut acesta infectie. Anticorpi igM sunt de faza acuta (infectie recenta), presupun ca nu este cazul. Trebuie sa va linistiti, mergeti la medicul dvs si va lamureste, va fi bine.
Sanatate si sarcina usoara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize și investigații în timpul sarcinii
  •