interpretare analize gineclogie

20-02-2008
maady
Nu este medic/terapeut
maady
Va rog daca se poate sa mi le expice si mie cineva
FRECVENTE EPITELII SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE.
RARE PMN.
ABSENTI BACILI DODERLEIN.
FRECVENTI COCOBACILI GRAM NEGATIV CU ASPECT SUGESTIV DE VAGINOZA BACTERIANA ("CLUE CELLS").
ABSENTE LEVURI.
ABSENT TRICHOMONAS VAGINALIS
Am fost deja la doi doctori si...nu m-a lmurit nici unul
3 comentarii
0
20-02-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ce varsta aveti?
Daca sunteti inainte de menopauza trebuia sa aveti bacili Doderlein care mentin pH-ul acid al vaginului si va apara de neplaceri de genul acesta.
Aspectul de "clue cells" este dat de Gardnerella vaginalis, o bacterie care se gaseste in mod normal in flora vaginului dar care, in conditii de modificare a mediului vaginal (cum ar fi modificarea pH-ului prin lipsa lactobacililor Doderlein) se multiplica ducand la aparitia unor secretii abundente. Aceasta datorandu-se unei disbioze locale (modificari ale conditiilor de mediu) poarta numele de vaginoza (si nu vaginita), pentru care va trebui sa faceti un tratament.
Numai bine!
0
22-02-2008, ora 00:00
maady
Nu este medic/terapeut
maady
Buna ziua,
Multumesc pt raspuns.
La aceeasi concluzie ajunsesem si eu dupa ce am cautat pe net si corespunde cu parerea primului dr.
0
24-06-2009, ora 22:22
elena cerban
Nu este medic/terapeut
elena cerban
Buna seara Am si eu o nedumerire. Am facut testul papanicolau si examen la secretie dar nu prea am inteles rezultatul ma poate ajuta cineva Papanicolau Sistem bethesda 2001 actualizat 2004 frotiu conventional: Satisfacator pentru evaluare X celule endocervicale - prezente X I. Negativ pentru o leziune intraepilateliala sau maligna X Organisme: Tricomonas vaginalis _ Candida_ Cocobacili X Gardnerella_ Actinomicete_ Virus herpes simples_ Altele. Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu inflamatia X DIU _ Iradiere / Chimioterapie_ Celule glandulare post histerectomie _ Atrofie _ Vaginoza _ Secretie Epittelii rare_ relativ frecvente_ frecvente X foarte frecvente_ Leucocite rare_ relativ frecvente_ frecvente_ foarte frecvente_ Hematii rare_ relativ frecvente_ frecvente_ foarte frecvente_ Bacili gram pozitiv_ gram negativ _ Cocobacili gram pozitiv_ gram negativ X frecventi Coci gram pozitiv_ gram negativ _ Gardnerella prezent _ Trichomonas prezent _ Candida prezent _ Alte observatii Frecvente celule superficiale etalate rare polimer fo. ceva degradate. Cam asta scrie pe rezultat. va rog cine se pricepe sa-mi spuna ce si cum. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.