interpretare analize cancer prostata | Forumul Medical ROmedic

interpretare analize cancer prostata

29-11-2009
angst
Nu este medic/terapeut
angst
revin cu rezultatul final al analizelor tatalui meu. ADK prostatic moderat diferentiat, G2, cu acini glandulari mici si mari; prezenta invazie perineurala. Scor Gleason 3+4=7". a inceput tratament cu o injectie la trei luni(nu stiu daca am inteles bine ce scrie dar cred ca Diflueril) si pastile de trei ori pe zi Flutan.Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau o parere.un tratament naturist.diete.va multumesc.
3 comentarii
0
29-11-2009, ora 21:12
karttman
Nu este medic/terapeut
karttman
Invazia perineurala precum scorul Gleason, indica un prognostic intermediar. Ar mai fi bine de stiut PSA-ul si varsta tatalui dumneavoastra.
Medicamentele fac parte din hormonoterapie; Flutanul are rol in blocarea efectului mitogen al testosteronului asupra celulelor tumorale(adica nu se vor mai inmulti).
Probabil ca hormonoterapia va trebui combinata cu radioterapia moderna(radioterapie externa + brahiterapie - radioterapie in interiorul formatiunii tumorale), pentru un cat mai bun raspuns terapeutic, sa speram vindecarea.
In ceea ce priveste dietele, sfatul meu e sa aveti grija la bolile considerate comorbiditati ale ADK : Diabet Zaharat, HTA, ateroscleroza, boli hepatice etc etc, in principiu orice alta boala e bine sa fie ocolita.
De asemenea am citit ca terapia de lunga durata cu vitamina E, ca antioxidant ar avea efect benefic in oprirea proliferarii celulelor tumorale prostatice.


Multa sanatate.
0
30-11-2009, ora 09:26
angst
Nu este medic/terapeut
angst
va multumesc. PSA este 15, iar raportul 0, 17. Oricum mi-ati dat un pic de speranta. Tata are 62 ani.Nu am spus, dar nu are nici un fel de simptome, nu il supara nimic, nu bea, nu fumeaza si face zilnic gimnastica. Va multumesc ca mi-ati raspuns.
0
23-02-2011, ora 20:51
gabitzu_yo89
Nu este medic/terapeut
gabitzu_yo89
vin si eu cu o rugaminte la dvs:tata tocmai si -a facut niste analize la prostata si a primit rezultatele, insa nu am reusit sa aflu si eu interpretarea acestora.stiu doar ca este cancer la prostata.
aveti mai jos detalii:
varsta 49
PSA=34.5
ADC acinar moderat diferentiat G3 90%

as dori dak se poate sa-mi explicati si mie situatia.va multumesc

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • S-a descoperit o legătură între alopecia androgenică È™i cancerul de prostată
  • CompuÈ™ii din roÈ™ii ar putea preveni afecÈ›iunile prostatei?
  • IMC-ul È™i circumferinÈ›a abdominală mari, asociate cu un risc de cancer de prostată agresiv
  • Cea mai bună abordare pentru cancerul de prostată incipient: monitorizarea sau tratamentul?
  • Ejacularea frecventă scade riscul de cancer de prostată cu 33% - câte orgasme pe lună recomandă È™tiinÈ›a?
  • BărbaÈ›ii înalÈ›i ar putea fi predispuÈ™i la apariÈ›ia unei forme agresive de cancer de prostată
  • Obezitatea la bărbaÈ›i creÈ™te riscul de recidivă după prostatectomie radicală
  • Screeningul PSA (pentru cancerul de prostată) unic la bărbaÈ›ii fără simptome nu salvează vieÈ›i
  • Când ar trebui să-È›i investighezi prostata?
  •