interpretare analize barbat 72 ani

21-10-2011
utilizator_113736
Nu este medic/terapeut
utilizator_113736
Buna Ziua
As dori daca sinteti amabili sa-mi interpretati analizele care mi-au iesit :
BARBAT 72 ANI, 56 KG, fumador, operat 2 ori (hernie de stomac) si ultima operatie anul trecut hernie inghinala

HEMATIE - 3, 14
LEUCOCITE - 17, 8
NEUTROFILE - 78, 7
VEM - 110
VSH - 20
COLESTEROL - 215
CELULE EPITELIALE RARE - ABSENT

Aceste analize mi s-au realizat pentru ca am fost bolnav 2 saptamini cu fiebre in casa.
VA MULTUMESC ANTICIPAT
5 comentarii
0
23-10-2011, ora 20:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Numarul de hematii este scazut, poate fi vorba de anemie.leucocitele cu valoare marita [ + febra ] arata o infectie, o raceala...in rest analizele sunt normale.Trebuie vazute si de medicul de familie. La varsta aceasta, cu aceasta greutate, cu semne de anemie, cu organismul slabit, fumatul trebuie lasat sau macar rarit.
0
23-10-2011, ora 20:32
utilizator_113736
Nu este medic/terapeut
utilizator_113736
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra doamna Doctor, medicul de familie i-mi spune ca este o infectie in corp, dar nu mi-a dat nici un medicament, fata mea i-mi spune sa iau AUGMENTINE ( antibiotic ) o saptamina 3 pastile pe zi, Dumneavoastra ce parere aveti.
Va multumesc inca o data pentru rapiditatea si profesionalitatea dumneavostra.
0
24-10-2011, ora 07:43
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Augmentin de 1g la 12 ore timp de 7 zile-10 zile, in functie de tipul de infectie, localizarea acesteia.Dar nu cei din familie trebuie sa recomande tratament, plus ca antibioticele se dau compensat si e nevoie si de control si supraveghere pe perioada terapiei. Timp de doua saptamani cu febra in casa - nu e deloc bine. Ar trebui sa vorbeasca fata cu medicul de familie, luati-i nr. de telefon si orice problema discutati cu el.
0
26-10-2011, ora 20:39
utilizator_113736
Nu este medic/terapeut
utilizator_113736
Buna seara
Domana Doctor,
Saptamina asta mi s-au facut alte anlize de urina si antibiograma si au iesit urmatoarele rezultate:
Creatinina serica- 1, 07
gama glutanitrasereza - 37
tgo-ast - 21
tgp - alt - 11
uree serica - 28, 6
vitamina B12 - 96
cantitativ 1 crestere bacteriana - 100000 ufc ml
calitativ 1.e.coli

Sensible :ciproplaxatin, norfloyain, nitrofurontain, biseptol, augmentine, cefetine, ceftriaxon, ceftazidime, gentamicina, imipenem
Va rog frumos puteti sa-mi spuneti daca sint bune rezultatele noi.
Multumesc Anticipat
0
27-10-2011, ora 20:18
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Valoarea vitaminei B12 este scazuta.si exista o infectie [ urinara ? ] cu E. coli, microb sensibil la o multime de antibiotice...trebuie ca aceste analize sa fie vazute de medic si initiat un tratament - antiinfectios si antianemic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.