interpretare analize inclusiv sumar de urina

13-07-2010
SIRBU ANISOARA
Nu este medic/terapeut
SIRBU ANISOARA
Amfacut niste analize si mi-a iesit proteina c reactiva pozitiva, leucocitele dupa 14.000(la laborator limita este 10.000)am luat 10 fiole de gentamicina de 80 mg de 2 ori pe zi si 10 flacoane de 1 gram de ampicilina de 2/zi presupunandu-se ca am infectie urinara din cauza frecventelor mictionari si durerilor relative de spate.Sumarul de urina:rere celule epiteliale plate, rare leucocite, rare levuri, rare cristale oxalat de calciu.DupaE tratament leucocitele au scazut la 12.000 doarIn.In ce afectiuni mai crestte proteina c reactiva?Mentionez ca eram inainte cu o zi de ciclu si eram si usor racita presupun, caci stranutam si ma durea usor gatul., mai am un simptom transpir abundent, mai putin acum dupa tratament!ce as putea sa mai iau?Celelalte analize erau in limite, adica VSH=20 limita laboratorului fiind 20, creatinina, ureea normale.urocultura n-am putut face caci fusesem la dentist si luasem ampicilina pentru profilaxie cardiologica, asa ca de aceea am continuat cu ampicilina!ce as putea face in continuare?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.