interpretare analize CT

20-05-2013
oanadobrea
Nu este medic/terapeut
oanadobrea
Buna ziua, mama mea si-a facut un tomograf cerebral...iar rezultatele CT sunt:
ficat - dimensiuni crescute, structura steatozica, fara leziuni focale. colecist fara calculi radioopaci. VP, CBP, CBIH - nedilatate.
pancreas- dimensiuni normale, structura omogena
splina - dimensiuni crescute (in axul lung de 135 mm), structura omogena
GSR stanga cu aspect CT normal
rinichi stang cu secretie si excretie in limite normale
rinichi drept dimensiuni mult reduse, fara secretie si excretie, cu un diametru de 47 mm in axum cranio caudal.
posterior de vena cava inferioara si anterior de pilierul diafragmatic drept se vizualizeaza o formatiune expansiva de 35x24 mm, hipodensa nativ, cu priza de contrast, imprecis delimitata, fara limita de demarcatie, fata de VCI, cu invazia acesteia determinand tromboza acesteia de la nivelul imediat subhepatic pe o lungime de 40 mm, pana la varsarea venelor renale.
VU - in repletie, cu pereti supli, aspect CT in limite normale
Uter dimensiuni normale
absenta lichidului liber peritoneal
absenta adenopatiilor abdominale
absenta leziunilor secundare osoase..
Iar concluzia CT : recidiva tumorala cu invazia VCI si tromboza acesteia...

mentionez ca mama a fost operata acum 2 ani la Cluj, de o tumora suprarenala, dupa care a facut radioterapie la Brasov, la spitalul de oncologie, si bineinteles ca a urmat si un tratament continuu...am vazut ca lua niste pastile Hepasuport... acum a intrat in panica cand a vazut rezultatul analizelor.inca nu a fost cu ele la medic, maine trebuie sa mearga...

spuneti-mi va rog...cam la ce sa ma astept??
3 comentarii
0
20-05-2013, ora 17:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Cred ca e vorba de CT torace/abdomen, nu cerebral...
Sigur o sa-ti raspunda RaulDuke daca are posibilitatea si te va lamuri.
Eu as fi vrut sa te intreb ceva pe privat, dar ai optiunea bifata la profil si nu ti se pot transmite mesaje.
Sanatate!
0
21-05-2013, ora 01:13
oanadobrea
Nu este medic/terapeut
oanadobrea
-*

nu am bifata optiunea de care spui...nu stiu de ce nu pot primi private...tinem legatura pe mail!

(*modificat de admin)
0
21-05-2013, ora 13:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ti-am trimis aseara mesaj privat. Intra la "modificati profilul" in partea dreapta a ecranului si apoi gasesti si categoria mesaje. Eu am reusit sa iti trimit. Oricum, merci pentru bunele intentii!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.