interpretare analize.. limfocite unde valoarea lor e mult scazuta

01-11-2007
ancailiescu13
Nu este medic/terapeut
ancailiescu13
mi-am facut hemoleucograma si in afara de limfocite unde valoarea lor e mult scazuta sub limita normala (13.4% iar val normala este 22-43) toate celelalte par ok
este cazul sa-mi fac probleme? si in caz ca da ce-mi recomandati?
multumesc anticipat
3 comentarii
0
02-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi de ajutor o completare a datelor cu nr. leucocitelor si formula leucocitara - neutrofile, limfocite, monocite, eozinofile, bazofile.
0
04-11-2007, ora 00:00
ancailiescu13
Nu este medic/terapeut
ancailiescu13
multumesc din suflet pentru raspuns
nr leucocite: 10.8, limfocite: 42.1, monocite 89.8, eozinofile 290, bazofile 10.8, nesegmentate 4.69, segmentate 14.7
daca nu am scris destul de clar rezultatele imi cer scuze si tin sa precizez ca am fost la medicul de familie si in afara de ferogradumed nu mi-a recomandat nimik, a spus ca totul e ok (sideremia este de 23 si creatinina este 0.68, in rest toate valorile se incadreaza in limite normale)
0
04-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Daca sunt 10.800 leucocite, si limfocite sunt 13, 4% cum ati spus in primul mesaj, nu e nici o problema.
Restul datelor nu le inteleg prea bine pentru ca nu sunt trecute unitatile de masura si nici virgulele nu sunt trecute corect la unele elemente. Dar daca ati fost la medicul de familie si a vazut analizele, e bine.
Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Limfocite crescute, cauze frecvente și diagnostic diferențial
  • Hemoleucograma - informații pacient
  • Limfocite (LY sau LYMPH) - valori normale, rol în organism, interpretare număr crescut sau scăzut
  •