interpretare analize

29-10-2007
tatiana65
Nu este medic/terapeut
tatiana65
as dori, va rog sa-mi interpretati rezultatul analizelor pentru fiica mea, care are 20 de ani...si-a facut analizele pentru ca a plecat sa lucreze in strainatate...a luat analizele cu ea si nu pot sa va trimit toate rezultatele, dar am notat pe o hartie analizele care nu au iesit bine: urmatoarele analize au iesit marite:hem. eritr.med. 33, 3: concent.med.hematii eritr.38, 4:indice de distr. a eritr.47, 7% iar monocitele au iesit scazute: pot sa va mai spun doar ca in rest analizele au fost in limita normala, inclusiv hemoglobina si hematocrit.
este o fata mai slabuta, tot timpul la dieta sa nu se ingrase si desi medicul a zis ca e totul in regula as vrea sa stiu ce inseamna acele valori crescute.multumesc.
3 comentarii
0
31-10-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi fost bine daca aveati mai multe date, hemoglobina, hematocrit, indici eritrocitari, numar leucocite si formula leucocitara.
Daca numai ce ati precizat este in afara valorilor normale, ar insemna ca prezinta hematii cu o concentratie crescuta de hemoglobina. Acum indicele de distributie a eritrocitelor depinde despre care este vorba - de RDW-CV sau RDW-SD. Daca este vorba de RDW-SD valoarea este la limita superioara - se refera la marimi diferite ale hematiilor.
Monocitele nu se interpreteaza dupa valoarea procentuala, in caz ca acesta era scazuta.
Toate acestea pot aparea fara vreo semnificatie patologica. Insa pentru linistea dvs, ar putea repeta hemoleucograma cu prima ocazie.
Numai bine!
0
01-11-2007, ora 00:00
tatiana65
Nu este medic/terapeut
tatiana65
va multumesc, as dori totusi sa stiu ce inseamna ca prezinta hematii cu o concentratie crescuta de hemoglobina? e cumva o lipsa de vit. B12? poate sunt exagerata dar am citit ca lipsa de vit.B12, duce la anemie pernicioasa.
hemog. este 14, 0, hemat.36, 5, val.med.eritr.87fi; era vorba de RDW-SD, dar stiu ca era peste limita cam cu 3 unitati sau cum se numesc; la fel la MCH si MCHC, peste limita cu cam 2 unitati.
in rest leucocitele si celelalte erau in limita normala, mai putin monocitele care erau in val. procentuala in limita normala dar dincolo erau scazute 0, 6.
daca sunteti amabil va rog sa-mi spuneti daca ar trebui sa ma ingrijoreze analizele, mai ales ca fiica-mea va lucra insotitoare de bord pe avion; e adevarat ca ieri mi-a spus ca le-a luat sange pt. ca le repeta si ei analizele acolo, dar nu stiu daca le fac tot aceste analize sau altele. multumesc.
0
01-11-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
In lipsa vitaminei B12 VEM (volumul eritrocitar mediu) creste la > 100 fL, apare anemia cu scaderea numarului globulelor rosii sub 2-3 mil/mmc, scad leucocitele pana la 3000/mmc, etc, ceea ce nu poate intra in discutie la o hemoglobina 14 si VEM 87.
Ar putea fi vorba si de o mica eroare de citire a aparatului (se mai intampla in caz ca interfera alti factori din ser) pentru ca hematocritul ar trebui sa iasa de ~ 3 ori mai mare decat hemoglobina (14x3=42), dar a iesit mai mic si atunci toti acesti indici pot sa apara modificati pentru ca se calculeaza in functie de aceste valori.
Monocitele fiind 600 sunt in ordine.
Cel mai bine este sa le repete analiza ca sa nu mai fie o problema de gandire.
Trebuie sa stiti ca valorile normale date de un laborator nu sunt batute in cuie, analizele trebuiesc interpretate logic si vazut daca exista intr-adevar o problema sau nu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.