interpretare analize

18-10-2012
nicolina.manole
Nu este medic/terapeut
nicolina.manole
Buna ziua,
Tatal meu a decedat acum o luna si jumatate rapus de un cancer la ochi cu metastaze in ficat si la oase.
Vreau daca se poate sa imi interpertati analizele de mai jos pt ca ma sperie f tare ideea de a avea cancer desi am citit ca nu este dovedit stiintific ca se mosteneste genetic. :

glucoza 85mg/dl; urea 34.5mg/dl; creatinina.69 mg/dl; amylase 55. u/l; calciu 10.30 mg/dl; magneziu 2.0;
cholesterol 322 mg/dl; trigliceride 108mg/dl; direct HDLC 54. mg/dl; uric acid 4.0 mg/dl; total protein 10.6 g/dl; albumin 5.52 g/dl; AST/GOT 27 U/L; ALT/GPT 31. U/L; ALKP/FA 83. U/L; GGT 25U/L; total bili 1.3 mg/dl; bili neconjugata 1.1 mg/dl; bil conjugata 0.0 mg/dl; fier 83 mg/dl; LDH 507 U/L; LDL 246 mg/dl; VLDL 22 mg/dl

WBC 6.3; RBC 4.45; HGB 13.0; HCT 37.1; MCV 63.4; MCH 29.2; MCHC 35.0; PLT 319; LY 41.5; MO 5.3; GR 53.2; EO(mai mare) 0.7; RDW 10.5 %; PCT 0.16 %; MPV 5.3; PDW 17.8H %

Din ce vad eu in aceste analize colesterol este f mare dar banuiesc ca nu are legatura cu cancerul, ceea ce ma nelinisteste este LDH-ul. proteina, albumina, bil. neconjugata si LDL-ul care nu sunt in parametri normali. Vreau sa stiu daca din aceste analize se poate pune diagnosticul de cancer ( suspiciune) sau ce analize ar trebui sa mai fac pt a putea fi concludent?
Va multumesc.
2 comentarii
0
21-10-2012, ora 11:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu, din aceste rezultate iesite din parametri normali nu se poate suspiciona un cancer...Stai linistita, cancerul nu este o boala molipsitoare si nici nu se mosteneste...Mergi cu analizele la medicul de familie ; va decide el daca e cazul sa faci si alte investigatii sau nu.
0
06-06-2013, ora 09:13
linagicu
Nu este medic/terapeut
linagicu
Buna ziua!
Au vreo legatura iritatiile care apar aproape lunar doar pe sanul drept de vreo 5ani de zile, seamana cu niste piscaturi de tantari si produc mincarime iar dupa citeva zile dispar, ciudat este ca apar in acelasi loc si la acelasi san, iar din cind in cind imi apare si cite un nodul cind la un san cind la celalalt care dispar si odata la 3 luni apar din nou, cu rezultatul analizelor si anume :-leucocite 2, 9;neutrofile:47%;trombocite:176, hemoglobina 12, 6.
O alta problema ar fi hematoamele(vinatai)care apar din senin nu multe dar apar aproape lunar de 5 ani de zile, pe
maini si pe picioare(cite doua vinatai pe luna)dupa care se vindeca fara sa urmez vreun tratament anume.
Mentionez ca de 4 ani de zile sunt la menopauza, racesc usor in special la cap.Sa fie oare o infectie, sau inflamatiaa
sanului.Va multumesc astept raspuns!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.