interpretare analize: testul Papanicolau

29-01-2010
gabriela 31
Nu este medic/terapeut
gabriela 31
Buna ziua!
Am facut zilele trecute un test Papanicolau si ma cam ingrijoreaza. Imi poate spune cineva ce inseamna, la ce sa ma astept? sunt si insarcinata in luna a3-a.

Celule epiteliale scuamoase parabazale, singulare.
Celule epiteliale glandulare endocervicale.
Celule epiteliale metaplazice de tip scuamos matur, rare celule de paracheratoza.
Granulocite neutrofile numeroase.
Histiocite.
Hematii.
Citoliza avansata.
Flora bacteriana: bacili Doderlein, coci numerosi
9 comentarii
0
31-01-2010, ora 12:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te speria, o sa ai nevoie de tratament local cu ovule, spalaturi vaginale.Mergi saptamana viitoare cu rezultatul la medicul ginecolog.
0
31-01-2010, ora 17:03
kris_flor20
Nu este medic/terapeut
kris_flor20
Buna ziua!
Am 23 de ani si in urma cu un an mi-am descoperit o rana pe col.acum o saptamana am facut si testul de genotipare HPV care a iesit, , pozitiv, unde s-au identificat urmatoarele genotipur cu risc scazut 73.rezultatul testului Papanicolau nu l-am aflat dar in urma cu trei luni l-am avut tip 2. am programare la medic abia joi dar sunt foarte ingijorata. As vrea sa aflu o interpretare pana atunci! Ma puteti ajuta?? Va multumesc
0
31-01-2010, ora 17:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca la genotipare au iesit tulpini de HPV cu risc scazut, e bine.Dar trebuie sa faci tratament si daca dupa tratament rana de pe col nu s-a inchis, neaparat trebuie cauterizata.Sa respecti perioadele de abstinenta sexuala pe timpul terapiei.
0
31-01-2010, ora 17:34
kris_flor20
Nu este medic/terapeut
kris_flor20
Va multumesc pentru rapiditatea raspunsului!
0
02-02-2010, ora 21:03
tinahutanu
Nu este medic/terapeut
tinahutanu
Buna seara,

Am 32 de ani, acum o saptamana mi-am facut o biopsie de col uterin (nu stiu daca aceasta este denumirea corecta?!). As dori, daca se poate, o interpretare a rezultatului.

Fragment de exocol( recoltat chirurgical) prezentand exulceratii si inflamatie cronica nespecifica difuz distribuita.

Nu se evidentiaza leziuni displazice pe fragmentul recoltat.

Multumesc din suflet si multa sanatate.
Cu respect.
Cristina Hutanu
0
03-02-2010, ora 18:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este un rezultat bun in sensul ca nu s-au evidentiat leziuni displazice, adica leziuni ce in timp ar putea evolua spre malignitate.Dar ai avut o infectie cronica genitala netratata sau mai multe care a provocat acest aspect de acum al colului, cu inflamatie si exulceratii.Medicul care a recomandat analiza va trebui sa-ti dea tratament. Fara relatii sexuale pe perioada terapiei.Numai bine!
0
03-02-2010, ora 21:58
tinahutanu
Nu este medic/terapeut
tinahutanu
Buna seara,

Va multumesc foarte mult. Mi-ati luat o piatra de pe suflet.

Cu respect.
Cristina Hutanu.
0
04-07-2012, ora 22:18
justmea
Nu este medic/terapeut
justmea
Buna seara!
Am facut un test Papanicolau si o lama si ma cam ingrijoreaza. Imi poate spune cineva ce inseamna, la ce sa ma astept?
Examen bacteriologic- lama
- frecvente celule epiteliale izolate si grupate in placarde
- frecvente leucocite polimorfonucleare neutrofile, enzinofile
- rari coci gram pozitivi dispusi in diplo si in lanturi scurte
- rari lactobacili doederlein
-rare filamente si celule levurice
- hematii
- mucus

Examen citologic Babes -Papanicolau
Examenul citologic a fost realizat dupa etalare conventionala si colorare prin metoda Papanicoau.
Frotiu citologic recoltat la pacienta sub pilule contraceptive.
Analza efectuata in cadrul unui screening de rutina.
Calitatea frotiului este satisfacatoare pt interpretare.
Se constata prezenta unor gramezi de celule epiteliale parabazale, cu nucleul marit de volum si cromatina activa.

Concluzie
Celule scuamoase atipice, fara a se putea exclude prezenta unei leziuni scuamoase intraepiteliale de grad inalt (ASC-H).
Recomandam examinare colposcopica

Precizez ca probele au fost preluate in ultima zi a ciclului menstrual (urmatoarea zi mi-a venit ciclul).
Va multumesc anticipat!
0
21-01-2014, ora 09:06
Anisia Elena
Nu este medic/terapeut
Anisia Elena
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns: Am primit un rezultat Papanicolau si nu stiu ce inseamna, cat este de grav :
Se constata prezenta unor gramezi de celule epiteliale parabazale, cu nucleul marit de volum si cromatina activa.
Celule scuamoase atipice, fara a se putea exclude prezenta unei leziuni scuamoase intraepiteliale de grad inalt (ASC-H):
Astept cu nerabdare raspunsul dvs si va multumesc din suflet anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •