interpretare analize

10-03-2009
simonacezara
Nu este medic/terapeut
simonacezara
Am un baiat de 3 ani si 11 luni. I-am facut analizele la sange si ma ingrijoreaza rezultatele la hemoleucograma completa, unde apar cu atentionare nr. leucocite, lymfocite%, Mxd%, neutrofile% si lymfocite# :
Rezultat Valori normale
Memoglobina 13.4 12-16g/dl
Hematocrit 39.7 32.6-47.5%
Nr. eritrocite 4.81 3.6-5.3 Mil/uL
Nr. leucocite 10.6 ! 3.5-8.5 mii/uL
Nr.trombocite 360 134-377mii/uL
Lymfocite% 67 ! 17.5-47.9%
Mxd% 12, 1 ! 6-10%
Neutrofile% 20.9 ! 38.3- 69.0%
Lymfocite# 7.1 ! 0.8-2.7mii/uL
Mxd# 1.3 0.1-1.5mii/uL
Neutrofile# 2.2 1.2-5.3mii/uL
MCV 82.5 80.3-103.4 fL
RDW 41.1 33.4-49.2 fL
PDW 14 9.8-18.0 fL
MPV 10.3 8.1-12.4 fL
PLCR 29.6 10.7-45.0%
MCH 27.9 26.0-34.4 pg
MCHC 33.8 31.8-36.3 g/dL

Simptomele micutului sunt dureri de picioare, mai precis in labele picioarelor; din septembrie 2008 au inceput episoadele dureroase, care se declanseaza numai noaptea la orele 3-4 si dureaza pana dimineata. Pentru calmarea durerilor a avut tratament cu nurofen sirop si in rest nimic. I-am facut din proprie initiativa si masaj reflexoterapie care-l ajuta doar pe moment. Am constat ca durerile au disparut toata luna ianuarie 2009 cind a facut tratament cu osteocare - sirop de calciu. Ortopedul care l-a vazut ne-a spus ca nu are platfus si
ca sunt dureri de crestere cel mai probabil, insa nu ne-a recomandat nici alte investigatii mai amanuntite in afara de anlizele de sange specifice rahitismului. Medicul de familie ne-a spus o singura data, cand juniorul avea doi ani, ca pare sa aiba ceva sechele de rahitism, dar sunt usoare si se pot corecta cu tratament. As vrea sa stiu ce inseamna acele atentionari din hemoleucograma si ce investigatii mai pot fi facute pentru aceste dureri de picioare, pentru aflarea unui diagnostic corect. Mentionez ca micutul este foarte activ fizic si a mers pe varfuri pana la varsta de 3 ani.
2 comentarii
0
11-03-2009, ora 20:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum a mers pe varfuri pana la 3 ani? Pana la aceasta varsta copilul nu a calcat pe toata talpa? Un neurolog l-a examinat?Analizele sunt bune, leucocitoza, limfocitoza, neutropenia usoara sunt semne ca acest copil are o usoara inflamatie, o infectie fie la nivel respirator, osos sau in alta parte..Nu ortopedul trebuie sa vada copilul, ci intai neurologul pediatru.Medicul de familie trebuia sa va recomande si calcemia, fibrinogenul, VSH-ul, CRP, un exudat faringian, ASLO.Contactati cat mai repede un pediatru cu experienta sau un neurolog pediatru.
0
11-03-2009, ora 22:54
simonacezara
Nu este medic/terapeut
simonacezara
Medicul de familie nu ne-a sugerat niciodata ca micutul sa fie vazut de un neurolog pentru ca mersul pe varfuri in cazul lui este un obicei prost, asa ne-a nexplicat. Juniorul alearga pe toata talpa, joaca fotbal pe toata talpa, dar atunci cand are de parcurs distante scurte, de exemplu din dormitor la baie sau din pat la televizor o ia imediat pe varfuri. Si la plimbare daca mergem o ia intai pe varfuri pana ii obosesc picioarele si apoi merge pe toata talpa, apoi iar pe varfuri si iar pe toata talpa. Nu are defecte de mers, adica nu schioapata si nici nu-si taraie picioarele, are stabilitate buna pe picioare cand face sport. Nu a avut nici luxatie de sold congenitala. Acum este in observatie la un pediatru care ne-a fost recomandat si despre care se spune ca este bun si speram sa-si dea interesul, sa ne ajute. Juniorul a facut pe langa hemoleucograma si alte analize pe care nu le-am mentionat atunci cand am postat subiectul pentru ca acelea s-au incadrat in limitele normale.
Exudatul faringian: Sh grupa A absent
Calciu ionic seric 4.27 mgdL
Magneziu seric 2.16 mgdL
Fosfataza alcalina 220.2
VSH 5
Fibrinogen 234
Proteina C reactiva - clt negativ
ASLO <200
Oricum ma nelinistesc aceste dureri de picioare pentru ca au aparut brusc, cateodata sunt mari pentru ca micutul se scoala din somn si plange si adoarme cu nurofen si masaj. Am mai observat ca durerile foarte mari le are atunci cand ploua afara, ninge sau au loc schimbari de vreme, si m-am gandit la un reumatism. Se simte bine in cele zece zile din fiecare luna cand ia calciu si D3, apoi dupa cateva nopti de la cura incepe foiala din cauza picioarelor. Obiceiul lui este sa se intinda noaptea in somn atunci cand are dureri, exact cum face orice om cand se trezeste dimineata. Vom consulta si un neurolog. Daca mai aveti alte sugestii le astept.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.