interpretare analize

02-02-2008
andycris
Nu este medic/terapeut
andycris
as dori sa stiu care poate fi cauza unor valori sub limita normala pentru:

WBC -nr leucocite 3.78 K/ul val normale:4.00-10.000
granulocite 1.82 K/ul val normale : 2.000-8.000

Concluzii: usoara leucopenie cu neutropenie
restul rezultatelor din hemoleucograma sunt in parametri normali
Va multumesc!
9 comentarii
0
03-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
In unele infectii virale tranzitorii, nr. globulelor albe scade usor, asa se explica probabil si scaderea nr. de granuloricte (subtip de globule albe implicate in infectiile bacteriene). Se poate repeta hemoleucograma la interval de 1-2 luni pentru a verifica din nou valorile.
0
05-02-2008, ora 00:00
andycris
Nu este medic/terapeut
andycris
si daca si acum 1 an jumatate, 2 rezultatele au fost similare?
Medicul de familie nu a stiut sa-mi dea un raspuns...adica mi-a spus doar ca nu este cu mult sub limita normala si ca nu am motiv de ingrijorare.
Dar totusi ma gandesc ca trebuie sa existe o explicatie.
Va multumesc!
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca nr. usor scazut al leucocitelor ar fi indicat o boala hematologica, nr. globulelor albe ar fi scazut in perioada de 1 an - 2 ani, sau ar fi fost asociat cu o scadere semnificativa a globulelor rosii si a trombocitelor (cum se intampla in aplaziile medulare - cand exista o afectare a generarii tuturor celulelor sangvine la nivelul maduvei osoase, ceea ce nu e cazul). In plus, o scadere patologica a leucocitelor se asociaza cu infectii repetate si imunodepresie.
Pentru mai multa siguranta, se poate face un examen al frotiului de sange periferic, o dozare a subtipurilor de limfocite CD4, o imunoelectroforeza cu analiza diferitelor tipuri de anticorpi plus teste inflamatorii - VSH, PCR, fibrinogen.
Pentru mai multa siguranta, puteti efectua un consult hematologic, insa cat timp starea clinica este buna si capacitatea de aparare la infectii este conservata, este putin probabil sa fie vorba de o boala hematologica.
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca nr. usor scazut al leucocitelor ar fi indicat o boala hematologica, nr. globulelor albe ar fi scazut in perioada de 1 an - 2 ani, sau ar fi fost asociat cu o scadere semnificativa a globulelor rosii si a trombocitelor (cum se intampla in aplaziile medulare - cand exista o afectare a generarii tuturor celulelor sangvine la nivelul maduvei osoase, ceea ce nu e cazul). In plus, o scadere patologica a leucocitelor se asociaza cu infectii repetate si imunodepresie.
Pentru mai multa siguranta, se poate face un examen al frotiului de sange periferic, o dozare a subtipurilor de limfocite CD4, o imunoelectroforeza cu analiza diferitelor tipuri de anticorpi plus teste inflamatorii - VSH, PCR, fibrinogen.
Pentru mai multa siguranta, puteti efectua un consult hematologic, insa cat timp starea clinica este buna si capacitatea de aparare la infectii este conservata, este putin probabil sa fie vorba de o boala hematologica.
0
05-02-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca nr. usor scazut al leucocitelor ar fi indicat o boala hematologica, nr. globulelor albe ar fi scazut in perioada de 1 an - 2 ani, sau ar fi fost asociat cu o scadere semnificativa a globulelor rosii si a trombocitelor (cum se intampla in aplaziile medulare - cand exista o afectare a generarii tuturor celulelor sangvine la nivelul maduvei osoase, ceea ce nu e cazul). In plus, o scadere patologica a leucocitelor se asociaza cu infectii repetate si imunodepresie.
Pentru mai multa siguranta, se poate face un examen al frotiului de sange periferic, o dozare a subtipurilor de limfocite CD4, o imunoelectroforeza cu analiza diferitelor tipuri de anticorpi plus teste inflamatorii - VSH, PCR, fibrinogen.
Pentru mai multa siguranta, puteti efectua un consult hematologic, insa cat timp starea clinica este buna si capacitatea de aparare la infectii este conservata, este putin probabil sa fie vorba de o boala hematologica.
0
16-12-2008, ora 08:35
lisa-monica
Nu este medic/terapeut
lisa-monica
Buna ziua, i-am facut analize baietelului meu care are 6 ani si jumatate, iar medicul de familie nu este in tara si nu are cine sa ni le interpreteze.Va rog mult daca ma puteti ajuta.
Analizele sunt:
RBC-4.88
HGB-13.8
HCT-39.9
MCV-81.8
MCH-28.3
MCHC-34.6
PLT-412
RDW-13.3
PDW-9.8
PCT-0.37
MPV-9.0
WBC-3.82
NE-1.44
EO-0.17
BA-0.01
LY-1.66
NE%-37.6
MO-0.54
EO%-4.5
BA%-0.3
LY%-43.5
MO%-14.1
VA MULTUMESC ANTICIPAT
0
20-12-2008, ora 07:40
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
La o prima vedere, nu sunt modificari deosebite, poate doar eozinofilele usor crescute, lucru intalnit in parazitoze intestinale sau in alergii - puteti sa-i recoltati si un examen coproparazitologic.
0
23-07-2009, ora 20:03
elly_sweet00
Nu este medic/terapeut
elly_sweet00
Buna seara, sotul meu a facut niste analize pentru ca de cateva zile are limba galbena.Medicul de familie e plecat in concediu si nu are cine sa ni le interpreteze de aceea asi avea rugamintea la dvs daca se poate.

glucoza serica 35
colesterol total 224
trigliceride 310

WBC- 17, 5
NE-12, 39
EO-0, 131
MO-1, 020
BA-0, 10
LY-3, 85

EO-0, 75%
LY-22%
NE-69.8%

ASTEPT RASPUNS.VA MULTUMESC ANTICIPAT.
0
04-01-2011, ora 09:32
Larisa Toma
Nu este medic/terapeut
Larisa Toma
Buna ziua, acum 10 zile am facut o serie de analize, acum 17 ani mi-au pus diagnosticul de anemie feripriva, iar de atunci fac analizele cam la 3 luni.Am o Inaltine de 192cm si Greutate de 84kg. Rezultatele nu au fost prea bune, urmeaza sa merg la doctor in 2-3 zile, dar as mai dorii o opinie.Va rog sa le interpretati daca se poate si sa primesc un raspuns. VA MULTUMESC ANTICIPAT.

RBC: 4.35
HGB:11.9
HCT;38.1
MCV:87.6
MCH:27.4
MCHC:31.2
RDW:12.6
PLT:174
PDW;13.7
PCT:0.19
MPV:11.0
WBC:3.89
NE:1.79
EO:0.07
BA:0.02
LY:1.60
MO:0.41
NE%:46.1
EO%:1.8
BA%:0.5
LY%:41.1
MO%;10.5
COLESTEROLUL TOTAL :183
SIDEREMIA :41
MAGNEZIU ;2.3
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.