interpretare analize

05-12-2007
lorenat
Nu este medic/terapeut
lorenat
in urma recomandarii medicului de familie am efectuat analize de sange si urina, rezultatele fiind marcate, in marea lor majoritate cu semnul exclamarii, semn ca valorile obtinute se afla in afara limitelor normale! dar medicul meu de familie ridica din umeri..as vrea sa stiu daca am motive de ingrijorare... rezultatele sunt urmatoarele:
LYM 43.5.2.41
MON 2.2.0.12
NEU 49.4.2.73
EOS 4.4.0.24
ALY 1.9.0.11
LIC 0.1.0.01
GLICEMIE 114.7
As dori sa aflu ce presupun aceste rezultate...multumesc anticipat
Lorena, 27 ani
6 comentarii
0
05-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu ati precizat numarul leucocitelor, insa din cate vad sunt in numar normal. Chiar daca procentul limfocitelor este mai marisor, valoarea lor absoluta se incadreaza in limite si pe noi asta ne intereseaza. La fel si monocitele care par a fi scazute sau eozinofilele. La toate acestea valorile absolute sunt normale.
Acum faptul ca apar ALY - limfocite atipice si LIC - celule mari imature este legat de sensibilitatea si performanta aparatului. Acum nu stiu ce sa va spun pentru ca nu am lucrat inca pe un astfel de aparat, nu stiu daca vede la toate probele un mic procent de celule atipice sau nu. De aceea va sfatuiesc sa mergeti cu buletinul de analiza la laboratorul la care le-ati lucrat si sa discutati cu medicul care lucreaza pe acel aparat, acesta va poate spune daca totul e in regula sau e cazul sa faceti si un frotiu pentru celularitate.
Aveti grija cu glicemia ca e cam ridicata, evitati dulciurile si sa o repetati dupa un timp.
Numai bine!
0
08-12-2007, ora 00:00
lorenat
Nu este medic/terapeut
lorenat
va multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra...m-am mai linistit..sunt foarte multumita d cum functioneaza acest forum..
Lorena
0
08-12-2007, ora 00:00
lorenat
Nu este medic/terapeut
lorenat
Inca ceva..mama mea are 55 de ani si cam de o luna de zile acuza dureri tip intepaturi in partea dreapta sub ultima costa, medicul de familie i-a recomandat NO-SPA SI ANGHIROL...banuind ca este vorba despre o afectiune biliara...si-a efectuat analizele obisnuite la sange si totul se incadreaza in limite normale cu exceptia colesterolului care este 273..banuiesc ca este nevoie de alte analize speciale pentru fiere? Acuza si dureri de cap frecvente si ameteli...este cardiaca hipertensiva.. Multumesc anticipat
Lorena
0
08-12-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi bine ca mama dvs. sa faca o ecografie abdominala pentru a vedea ficatul si vezicula biliara. Pentru colesterolul marit si chiar pentru o eventuala afectiune biliara ar trebui sa fie atenta la alimentatie, sa reduca grasimile, prajelile, dulciurile si poate folosi si un ceai pentru scaderea colesterolului (se gasesc in magazinele naturiste si nu numai), iar dupa o luna sa repete analizele.
Iar dvs., daca veti merge la acel laborator sa intrebati cum e cu acele celule atipice, poate imi veti spune si mie ce vi se raspunde, chiar sunt interesata.
Va doresc multa sanatate!
0
12-12-2007, ora 00:00
lorenat
Nu este medic/terapeut
lorenat
multumesc din suflet...zilele acestea am sa merg sa cer lamuriri la acel laborator unde am facut analizele...si am sa va informez cu privire la raspunsul celor de acolo..sunteti fantastica, multumesc inca o data!
0
20-05-2009, ora 17:40
dq
Nu este medic/terapeut
dq
Buna, mi-am facut de curand analizele si mi-a iesit MVP un pic scazut 7, 7, limfocitele 44, si calciul 8, 4...inseamna ceva?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • A fost dezvoltată o nouă metodă pentru analiza probelor de urină
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  • Sumar de urină - informații pacient
  • Cum ne recoltăm urina pentru laborator
  •