interpretare analiza urina, rog o parere

22-09-2013
santi
Nu este medic/terapeut
santi
de aprox o luna de zile am o stare fizica proasta asta insemnand:cap greu si tulbure, somnolenta, bufeuri de caldura fara febra, oboseala. Am facut analize de sange si urina care au iesit ok cu 2 exceptii. 1.nivel scazut de magneziu-pt asta iau magneziu 2.eritrocite in urina 10RBC/UL SI leucocite 25WBC/ul pt asta astept rezultatele la urocultura Intrebarea este daca nr de hematii este foarte mare si am motive de ingrijorare. Urinez des dar nu am usturimi, nu am dureri, doar o stare generala proasta si nu stiu daca toata starea de rau poate fi data de o afectiune a tractului urinar tinand cont ca toate analizele au iesit bune. SEDIMENT epitelii rare leucocite rare hematii rare cristale URAT RAR

sa fie infectie urinara sau ceva mai grav?
6 comentarii
0
25-09-2013, ora 08:29
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Este bine ca ati facut si o urocultura, vom vedea cum va fi rezultatul, dar nu cred ca aceasta simptomatologie este legata de o infectie de tract urinar. Hematiile pot aparea si ca urmare a prezentei de calculi renali, vezicali, puteti face o ecografie pentru a depista existenta acestora.
Stari de oboseala pot fi date de mai multe afectiuni, hepatite (dar banuiesc ca ati facut transaminazele - TGP, TGO si au iesit normale), tulburari hormonale (nu ati precizat ce varsta aveti - menopauza?), afectiuni biliare etc.
Trebuie sa mergeti la medicul de familie care sa va indrume spre diverse specialitati pentru a afla cauza acestor stari.
Multa sanatate!
0
25-09-2013, ora 09:13
santi
Nu este medic/terapeut
santi
buna ziua si multumesc pt raspuns
am facut trigliceride, TGP SI TGO, colesterolul, au iesit normale ( cam mici dupa spusele medicului 70 triglicerite, 130 colesterol)si T4 si T 3 sunt in limite normale.
urocultura imi indica1000ufc/ml
la neurologie medicul mi-a controlat reflexele, m a intrebat de anumite simptome si mi a spus ca nu este vb de o afectiune neurologica, nu mi a indicat alte investigatii, tratamentul prescris:sedativ pc 2 pe zi si berrocaCa si Mg.

Simptomele s au mai ameliorat dupa 15 zile de ca si mg dar nu au disparut in totalitate.Alta intrebare ar fi cat sa iau suplimentele, am luat 15 zile si acum fac o pauza de 5, 6 pana la menstruatie cand banuiesc ca am mai multa nevoie de vitamine si minerale.
Am 32 de ani, tensiunea este 10 cu 6, pulsul accelerat 90-100(variaza ) mentionez ca asa le am avut intotdeauna fara sa ma afecteze.
Un lucru care cred ca trebuie mentionat este faptul ca toate starile de rau au fost ulterioare unei diete impuse de mine, i imi schimbasem total stilul alimentar datorita unei fisuri anale care imi dadea batai de cap.Consumam mai mult fructe si legume, renuntasem aproape total la carne rosie si eram zile cand mancam foarte putin de frica unei recidive.
0
25-09-2013, ora 10:17
santi
Nu este medic/terapeut
santi
buna ziua
rog interpretare analize

leucocite 8.9 u/l
neutrofile 61.1 %
eosinofile 1.9%
basofile 0.7 %
limfocite 27.1 %
monocite 9.2 %
hematii RBC 4.54
hemoglobina 13.3
hematocrit 39.7
volum eritrocitar mediu 88 FI
hemoglobina eritrocitara medie 29.2 pg
trombocite 324 g/dl
trombocrit 0.269%
neutrofileANC 5.41
EOSINOFILE 0.17
LIMFOCITE 2.40
BASOFILE 0.06
MONOCITE 0.81 10v3/UL
sunt putin crescute monocitele -normal 0.2-0.8 si au iesit 0, 81.
nu stiu daca sa mi fac probleme pt ca sunt putin crescute, sa repet analizele

am inserat si rezultatul analizelor de sange
0
12-10-2013, ora 17:23
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Analizele sunt bune, monocitele nu pun nici un fel de problema. Poate ca starile descrise sunt urmarea dietei pe care ati avut-o. Suplimentele pe care le folositi le luati cum v-a recomandat medicul. Daca nu a precizat perioada, atunci pana cand la analize nivelul magneziului va fi normal sau in functie de cat de echilibrata este dieta dumneavoastra.
Numai bine!
0
13-10-2013, ora 02:08
santi
Nu este medic/terapeut
santi
buna ziua si multumesc pt raspuns
starea mea nu s a ameliorat dupa 10 zile de tratament cu magne b6, acum iau supradin 1 comprimat pe zi.

intrebarea mea este daca cu toate ca am facut de 2 ori in sept analize la sange si urina si au iesit bune de fiecare data sa nu se ascunda sub toate asta a afectiun grava de nu mi mi dau pace simptomele descrise. Ma gandesc la ce este mai rau, parca nu mai pot sa ma bucur de nimic, nu mai sunt eu cea de acum 2 luni, ceva se intampla cu mine.

Pot fi erori asa mari, sa fiu bolnava si sa nu iasa nimic modificat la sange?Am facut analizele la interval de 2 sapt la laboratoare diferite in sept si au iesit bune.
Mai nou am obsevat ca obosesc repede, daca urc 2 etaje am obosit si parca racesc mai des, nici eu nu mai stiu ce sa zic


nu mai stiu la ce medic sa mai merg si ce specialitate, sa repet analizele, sunt putin dezorientata, familia nu mai ma sustine, spun ca imi induc sigura starile pt ca ma gandesc numai la asta dar nu cred ca este adevarat

au debutat intr un moment cand nu aveam nicio suparare, eram odihnita deci nu mi am propus eu sa ma simt rau
0
14-10-2013, ora 09:55
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,

Imi pare nespus de rau ca starea dumneavoastra nu s-a imbunatatit. Poate ar fi bine sa faceti si un consult cardiologic. Nu stiu daca alimentatia dumneavoastra este echilibrata sau continuati sa aveti restrictii pe anumite alimente.

Nu este vorba de erori in cazul analizelor "normale", este vorba de capacitatea organismului de a functiona "in parametri", capacitate ce difera de la individ la individ. Sunt pacienti cu cancer in stadii avansate care nu au modificari majore decat in momentul in care cel putin un organ nu mai face fata, asa cum sunt si indivizi aparent sanatosi cu modificari notabile ale testelor de laborator.

Va recomand sa mergeti la un medic cardiolog si/sau internist si, in acelasi timp, sa nu ganditi negativ pentru ca o stare de anxietate nu poate face bine.

Multa sanatate si astept vesti bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.