interpretare analiza amilaza

07-04-2014
flavius.
Nu este medic/terapeut
flavius.
Buna ziua. Acum 3 saptamani am fost la un laborator si mi-am facut printre cateva analize si amilaza care mi-a iesit 71 cu valori intre 28 - 100 U/L. Dupa 2 saptamani mi-am facut mai multe analize cum ar fi amilaza, hemoleucograma completa, vsh, biochimia, proteina c reactiva si analize de urina la un alt laborator, unde majoritatea au iesit bune, mai putin mpv 7.1 din 7.2 - 9.0 micro m.cub, monocitele 0.2 din 0.3 - 0.8 mii/mmc si AMILAZA care mi-a iesit 101, 5 acest laborator avand valoarea 86 U/l. Va rog sa-mi spuneti care sunt valorile corecte ale amilazei si daca aceasta analiza a amilazei, ma refer la cea crescuta de 101, 5, poate fi crescuta din cauza consumului de alcool si a unei mese mai bogate, deoarece cu 32 ore inainte de recoltarea probelor am fost la o onomastica unde am consumat aproximativ 1, 5 L vin rosu de butuc si diferite produse specifice unei aniversari. Mentionez ca nu sunt un consumator frecvent de alcool, ci doar ocazional. Daca este necesar va pot da si alte analize. Va multumesc anticipat. 
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.