interpretare analie

11-02-2009
oana-gabriela
Nu este medic/terapeut
oana-gabriela
baietelul meu are 1 an si 4 luni si iam facut 3 analize: sideremia, hemograma cu formula leucocitara cu Hb, Ht si indici si examenul coproparazitologic. Cele ce nu sunt bune sunt: largimea distributiei eritrocitare valorile fiind intre 11.6-14.8 % el avand 15.4 %; la neutrofil valorile fiind intre 20-65% iar lui ia iesit 14.2%, limfocit valori intre 40-65% iar el are 69.4%, monocit valori ≤ 1 si lui ia iesit 1.01 mii/μL, euzinofil valori ≤ 5 iar el are 7%, eozinofil ≤0.7 iar el are 0.81mii/μ..Iar la sideremie valorile sunt intre 29-91 μg/dL iar el are 59.deci este buna asta.Dar nu stim ce inseamna toate acestea.va rugam daca ni le puteti interpreta dvs si sa ne supneti daca este ceva grav si ce sa luam.daca trebuie sa urmam un tratament ceva.va rugam din suflet.va multumsc!
3 comentarii
0
12-02-2009, ora 06:28
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Analizele sunt bune, copilul nu are nimic.Sa aiba mainile curate inainte de a duce ceva la gura, sa nu bage jucarii de pe jos in gura si sa aiba periodic unghiutele taiate.Numai bine!
0
18-02-2009, ora 21:28
oana-gabriela
Nu este medic/terapeut
oana-gabriela
Va multumes frumos pt raspuns, chiar il asteptam.va sunt recunoscatoare.
Mai am inca o intrebare...pot sa incep sa ii dau Pikovit? mi-a recomandat si medicu de familie acuma ceva timp cand iam spus ca nu are pofta de mancare, inainte de a-i face analizele, dar inca nu sunt hotarata daca Pikovit sau altceva.I-am dat si 8 pliculete de saruri de rehidratare de la Humana, Electrolyt, mi-au fost recomandate de cineva deoarece se simtea f rau, vomita, era stricat la burtica si nu manca deloc.E bine sa mai continui cu ele daca si-a revenit?Va multumesc ffff frumos!!!
0
21-02-2009, ora 00:07
mioara cata
Nu este medic/terapeut
mioara cata
buna seara
am vazut si eu analizele tale
si eu am o fetita de aceeasi varsta careia iam fecut de urad analizele
asa ca mam interesat pe mai multe siteuri si fetitei mele iesindui un nr mic de neutrofile respectiv 34
eu nu vreau sa te sperii dar cred ca ar trebui sa mai ceri ateva pareri pt ca din cate stiu eu nu e deloc bine ca nr neutrofilelor sa fie sub 20
sanatate multa la bebe
astept vesti, poate ma lamuresti si pe mine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •