interpretare RMN si radiografie lombara

09-01-2015
iustina 210
Nu este medic/terapeut
iustina 210
Am 43 ani, sex F, am calcaiul stang amortit, trei degete la piciorul drept amortite de aprox.4 ani, din octombrie 2014 am furnicaturi la omoplatul stang care cedeaza la repaus in pat.Am un rezultat la RMN lombar:-corpi vertebrali lombari cu inaltime pastrata, cu contur net al platourilor, -Arii cu diam.maxim de aprox.6, 6 mm cu aspect hiper T1 si T2 care se sterg pe secventa STIR, vizibile in corpii vertebrali L1-L3, compatibile cu hemangioame inactive, -Anomalie de semnal(hipo T2)cu aspect distrofic la nivelul discurilor i.v.L3-L4, L4-L5, L5-S1(ultimul ingustat si cu platourile adiacente cu acelasi tip de modificari), retrolistezis gradul 1 L5-S1, -Osteofite marginale posterioare la nivel L3, L4 si L5 cu minim impact asupra sacului dural adiacent, -Hernii de disc de talie mica (3-4mm)mediane si paramediane, cu discret contact si conflict disco-radicular(mai important pe stg.)si cu minim impact asupra sacului dural la L3-L4, L4-L5 si L5-S1, Cordon medular din campul de examinare cu morfologie si semnal in limite normale. RMN-ul este facut in august 2012, am facut fizioterapie si trat. medicamentos la 6 luni recomandat de med. BFT.Rezultatul la radiogr. lombara din decembrie 2014 este:minima scolioza lombara, dextroconcava centrata pe L3, accentuarea lordozei lombare, osteocondrozai.v. L5-S1, artroza interopofizara lombara, spondiloza L5-S1.Analize med.in valori normale:HL, VSH, CRP, TGP, Fosfataza, Factor reumatoid efectuate in decembrie 2014.Va rog dati-mi un sfat ce pot face, ma ingrijoreaza ca amortelile sunt mai accentuate si mi-au aparut furnicaturile in omoplat.Medicul BFT nu-mi recomanda alt RMN, vrea sa continui cu fizioterapia, parerea lui este ca o eventuala operatie nu m-ar ajuta cu nimic.Va multumesc anticipat
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: