interpretare RMN

21-09-2010
sanducarmen2004
Nu este medic/terapeut
sanducarmen2004
Buna ziua
Tata care sufera si cu inima a a facut un IRM coloana vertebrala lombo-sacrata nativ- Radiologie-Imagianistica-Medicala cu urmatoarele rezultate:
-minim postero-listezis L1/L2 L5/S1
-discreta scolioza dextroconcava
-pensare de spatiu L1-L2, L4-L5, L5-S1 cu hiposemnal discal
-protruzii discale posterioare T8-T9, T9-T10
-protruzie discala posterioara L1-L2 accentuata medio-lateral drept fara conflict disco-radicular
- protruzie circumferentiala L3-L4 mai accentuata median ce amprenteaza secundar sacul dural si reduce grasimea din foramenele de conjugare fara conflict disco radicular
-protruzie circumferentiala L4-L5 ce asociaza hernie de disc mediana subligamentara de 6 mm ce comprima secundar sacul dural
-protruzie circumferentiala L5-S1 mai accentuata medio-lateral stang ce ingusteaza froamenele de conjugare (stg dr) prezentand discret conflict cu radacina L5stanga intraforamenal si ajunge incontact cu portiunea intradurala a radacinii S1 de partea stanga
-artroza micilor articulatii posterioare lombar inferior
-maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2 omogen

As dori si eu o interpretare.

Multumesc frumos
1 comentarii
0
01-04-2015, ora 12:24
trabant
Nu este medic/terapeut
trabant
Doar prima chestie (pensarea spatiului intervertebral) e ceva mai serioasa si poate da dureri.In rest- protruzii, mici artroze, sunt perfect normale la un om de peste 50 de ani (cat banuiesc ca are tatal dv.).Macar sa am eu un asemenea RMN la varsta pe care o are dumnealui !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.