interpretare IRM

08-07-2013
zoe48
Nu este medic/terapeut
zoe48
scolioza lombara dextro-concava;
chist periradicular T12 stanga, de~1, 4 cm;
modificari degenerative Modic II platouri adiacente discului L2-L3
3 comentarii
0
09-07-2013, ora 11:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele semnificative: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale etc. Nu am inteles care este localizarea suferintei D-voastre, modul de manifestare, legatura cu efortul etc etc
Examenul IRM lombar este important numai ca imagine directa, studiata in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-07-2013, ora 08:43
zoe48
Nu este medic/terapeut
zoe48
Multumesc foarte mult pentru raspuns si imi cer scuze pentru datele insuficiente trimise. Revin cu solicitarea completa:
sex: F
varsta: 65
inaltime: 1.80m in tinerete, 1, 78 in prezent;
greutate: 70kg.
IRM-ul l-am facut in cautarea cauzelor hipertensiunii. Cateva date din Raportul Medical:
- ficat cu dimensiuni crescute masurand ~20 cm in diametru cranio-caudal maxim, cu contururi nete, regulate si structura omogena, exceptand cateva mici calcificari subcapsulare segment VII paracav si un microchist subcapsular anterior segment IV;
- anexe cu dimensiuni corespunzatoare varstei, net conturate, cu cateva chiste simple incluse, mai mari de partea dreapta, ce masoara pana la 1, 6cm, fara semnificatie patologica;
- scolioza lombara dextro-concava;
- chist periradicular T12 stanga, de~1, 4cm;
- modificari degenerative Modic II platouri adiacente discului L2-L3.

Simptome: dureri lombare cu accent pe partea stanga, la efort; fara propagare in picior.
Pentru osteopenie am luat timp de 3 ani Bonviva, tratament pe care l-am intrerupt in urma cu un an (cand au aparut problemele cardio-vasculare). Continui sa iau cartilaj de rechin, calciu lactic si alfa D3, pe langa alte medicamente si suplimente pentru tensiune, imunitate.
Cu stima si multumiri,
Zoe Radetchi
0
12-07-2013, ora 10:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
Examenul IRM lombar este important numai ca imagine directa, studiata in timpul examinarii clinice la neurochirurg.
V-a consultat vreun neurochirurg??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.