interpretare IRM

25-05-2014
olandezul111
Nu este medic/terapeut
olandezul111
Buna ziua,
Din cauza unor dureri de spate in special noaptea spre dimineata si cand stateam pe scaun am facut un IRM cu urmatorul rezultat.
IRM spinal lombo-sacrat nativ
Rezultat:
"¢ Degenerescenta discala L4-L5 si L5-S1: hiposemnal T2 de deshidratare a nucleului pulpos, pensare discala, fisura de inel fibros la L4-L5.
"¢ Protuzii discale posterioare-circumferentiale subligamentare L4-L5 si L5-S1, cu ancosare durala, fara conflict radicular.
"¢ Configuratie si semnal normal in toate secventele al vertebrelor lombo-sacrate.
"¢ Con medular cu aspet normal.
"¢ Canal rahidian lombo-sacrat normal dimensionat.
"¢ Radacinile nervoase lombo-sacrate au traiect liber intrarahidian, intraforaminal si paravertebral.
Concluzie:
"¢ Protuzii discale psterioare-circumferentiale subligamentare L4-L5 si L5-S1, cu ancosare durala, fara conflict radicular.

Va rog tare mult sa-mi spuneti ce inseamna acest rezultat si ce reomandari imi dati.
1 comentarii
0
25-05-2014, ora 15:22
Dr. Todorescu Arta-Melania
Neurologie, Timisoara
Dr. Todorescu Arta-Melania
Buna ziua! Cautati pe net o imagine cu coloana vertebrala. Este alcatuita din vertebre-formatiuni osoase, intre care sunt discurile- niste "saibe" puse intre vertebre cu rol de amortizare a socurilor. Ele au o margine, inelul fibros, de rezistenta mai mare si in interior nucleul pulpos, de consistenta mai redusa, care asigura elasticitatea. Cu varsta aceste discuri se deshidrateaza, elasticitatea lor scade, si marginea (inelul fibros) se poate rupe iar nucleul pulpos iese afara. Ganditi-va la un sandwich cu salam din care iese salamul. La Dvs sunt astfel de hernii, mai importanta L4-L5 (lombar jos). Problema este atunci cand discul herniat apasa pe structurile nervoase. Se pare ca imagistic nu aveti o afectare serioasa a acestora. Consultati si un neurochirurg, daca doriti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.