interpretare CT efectuat la 9 luni dupa cistectomie totala

01-10-2014
Geo0123
Nu este medic/terapeut
Geo0123
Buna ziua,

As dori sa ma ajutati sa inteleg CT-ul efectuat pe 2 Septembrie'14 al carui rezultat l-am trecut mai jos. Am nevoie de o parere, de un sfat, ce trebuie facut in continuare...

Mentionez ca tatal meu a fost operat pe 9 Ianuarie '14 ( tumora vezicala infiltrativa)
Diagnostic histopatologic: Carcinom urotelial invaziv vezical, cu dediferentiere scuamoasa (~95%), grad inalt de anaplazie G3, pT2b pN0 pMx
Mai mentionez ca dupa primirea CT-ului, am efectuat si o endoscopie + colonoscopie ( care au iesit f bine, in afara de hemoroizi, ni s-a zis ca este OK)

Rezultat CT:
Status post-operator ; excizie completa a vezicii urinare, prostatei, veziculelor seminale.
Exista un nodul de 12mm pe versantul anterior al muschiului ridicator anal de partea dreapta, paramedian dreapta, in contact cu seroasa canalului anal, fara a se decela efect infiltrativ, cu incarcare cu contrast suspect de recidiva tumorala.
Nu se evidentiaza alt nodul similar intrapelvin, nici in restul cavitatii abdominale.
Uretere scoase la piele in fosa iliaca stanga; catetere ureterale.
Usoara dilatatie de SPC bilateral.
De partea dreapta parenchimul renal are grosime normala, dar are secretie, excretie si eliminare normal
intarziate fata de cel stang.
Ficat, colecist, pancreas, splina, glande suprarenale normale.
Cativa mici ganglioni retroperitoneal si iliac extern, nespecifici.
Modificari de spondiloza lombara, mai accentuat la nivel L5-S1, cu modificari de artroza interapofizara
posterioara.
Nu se deceleaza anomalii de structura osoasa suspecte de determinari secundare.
Concluzii:
-Exista un nodul de 12mm pe versantul anterior al muschiului ridicator anal de partea dreapta, paramedian dreapta, in contact cu seroasa canalului anal, fara a se decela efect infiltrativ, cu incarcare cu contrast suspect de recidiva tumorala.
-Fara alte procese inlocuitoare de spatiu abdomino-pelvin.

Multumesc mult!!!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: