interpretare

21-03-2009
bogdan31
Nu este medic/terapeut
bogdan31
buna ziua.am 31 de ani, si in urma unor analize mi au iesit urmatoarele valori Glicemie =120, TGO=30 si TGP =81., dupa 3 saptamani de regim alimentar si tratament cu essentiale valorile au scazut la :Glicemia=107, TGO=23, si TGP=38.Ce ma sfatuiti ? sa continui tratamentul cu esssentiale sau valorile sunt normale? un sfat pt. a aduce glicemia in valori normale. va multumesc! si Sanatate tuturor
2 comentarii
0
21-03-2009, ora 20:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Valorile transaminazelor sunt normale.Ai grija cu glicemia.Vezi ce bine a dat inapoi cu regim ; mananca sanatos, multe fructe, legume, fara dulciuri concentrate si consumate mai rar, elimina mincarea de fast food, bauturile carbogazoase si fa mai multa miscare.Urmareste saptamanal glicemia la medicul de familie 4-6 saptamani.Numai bine!
0
01-08-2009, ora 09:35
cosmin olaf
Nu este medic/terapeut
cosmin olaf
salut am si eu o intrebare am 15 ani si am fost in vacanta la bunici si la insistenta mamei bunicul mi-a facut un test de glicemie cu un aparat semana cu un pix ma intepat in deget si a pus sangele pe ceva de hartie dupa care a bagat hartia in aparat, el spunea ca valorile normale ar fii intre 70-100 da mie mia iesit 13 sunt bolnav de diabet ??????
va rog mult raspundeti sau daca aveti bunavointa sa adaugati id meu de mess cosmin_olaf_hhh va rog mult ajutatima.
multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.