interpreatare test papanicolau

28-09-2013
NISTOR VALENTINA
Nu este medic/terapeut
NISTOR VALENTINA
Buna ziua. va rog daca se poate parerea dumneavostra desprea acest rezultat:
Frotiu conventional, satisfacator pentru evaluare constituit din celule endocervicale, celule scuamoase superficiale si intermediare, alterari celulare infalamtorii, celule de metaplazie imatura, neutrofile, hematii.
Clasificare bethesda 2001: modificari celulare reactive.
Am primit un tratament cu cervugid ovule 3 cutii cu 7 zile pauza si flamexin. Dupa 3 luni tratament cu colonsan -ferm cerat de introdus in vagin si abia dupa sa repet testul. Problema este ca am si o dereglare a ciclului menstrual si am sangerari cate 2 sapatamani pe luna cu cateva zile pauza intre. Aceasta ma tine pe loc cu tratamentul, nu pot folosi ovulele pe ciclu, asa mi s-a spus. Va rog sa imi dati un sfat si sa imi spuneti cat de grav este.
Precizez ca am 33 de ani, o nastere si nici un avort, si din ianuarie mi s-a spus ca am si o rana pe col pt. care am facut o groaga de tratament.
VA MULTUMESC ANITIPAT
2 comentarii
0
30-09-2013, ora 16:14
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In cazul in care nu sangerati mult cantitativ puteti face acest tratament, insa problema este dereglarea menstruala, de aceea cel mai recomandat in aceasta situatie este sa va vada un medic.

O zi frumoasa!
Echipa Marie Stopes
0
30-09-2013, ora 22:40
NISTOR VALENTINA
Nu este medic/terapeut
NISTOR VALENTINA
Buna ziua. va multumesc pt.raspuns. Am fost la un medic cre mi-a dat acest tratament dar nu mi-a explicat exact ce insemna rezultatul de la testul papanicolau. Va rog daca puteti sa imi explicati ce insemna acest rezultat de la tst si cat de grav este.
va multumes pt. ajutotul pecre ni-l dati si "tineti-o tot asa"...SANATATE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •