interactiune Logest cu terbinafine

14-09-2010
fruttifuhrer
Nu este medic/terapeut
fruttifuhrer
Buna ziua
Mi-a fost prescris de catre dermatoloaga mea Terbinafine 250mg pt 3 luni.
Concominent iau si Logest. Doresc sa stiu daca Terbinafine Actavis imi scade protectia asigurata de Logest.
Mentionez ca iau Logest de peste 5ani, analizele imi sunt bune, am mai urmat un tratament de 6-7 luni cu Fluconazol 150 mg in urma cu 1 an-2 fara probleme.
De asemenea in urma cu 2 saptamani am urmat un tratament de 5 zile cu nolicin si nistatina pentru o infectie urinara.

(Prospectul precizeaza ca in cazul folosirii contracepivelor orale in timpul tratamentului cu Terbinafine pot aparea cicluri neregulate si sangerari intre menstre.Este posibil sa fie farmacovigilenta mai repede decat teste relevante in sensul scaderii eficientei contraceptivelor?)

Va multumesc.
1 comentarii
0
16-09-2010, ora 19:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ar trebui sa te protejezi suplimentar...avand in vedere perioada lunga de tratament, de trei luni, si faptul ca ai 5 ani de contraceptie orala, ar trebui, daca tot trebuie sa te protejezi, sa intrerupi pilulele si timp de trei luni sa folosesti numai prezervativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul