intepaturi sub buric si deasupra zonei pelviene pe centru

31-07-2009
gabbryela_08
Nu este medic/terapeut
gabbryela_08
Buna seara. Sunt foarte speriata. De cateva zile (cam o saptamana) simt niste mici intepaturi in zona pelviana sub buric centrat. Recent am inceput sa renunt la paine si cartofi si sa fac foarte multa miscare... alerg pe bicicleta de apartament in medie cam 20 de km pe zi, intru-cat m-a speriat cantarul cand mi-a aratat 91 de kg acum o saptamana. Astfel incat am renuntat la paine, cartofi si mancare grasa, prajita si carne rosie. Acum mananc dimineata doar cereale fitness de la nestle si iauritzel si pe timpul zilei legume, orez si peste, iar seara un fruct si apa sau ceaiuri de soc si catina. Sa fie aceste dureri aparute ca urmare a faptului ca dintr-o data fac miscare?
Ciclul menstrual este neregulat asa ca nu pot spune ca a intarziat, cert este ca nu sunt insarcinata si ultima data am avut ciclu pe 27 iunie. Va rog mult daca imi puteti spune ce este de facut?
AM vreo infectie? Sau e doar o reactie a muschilor pelvieni la miscare, caci inainte eram ffff sedentara.
Ati mai intalnit cazuri asemanatoare? Ce imi recomandati?
In asteptarea unui raspuns rapid va multumesc anticipat,
Gabriela
1 comentarii
0
01-08-2009, ora 17:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te speria, cred ca ai febra musculara daca spui ca te-ai apucat de putin sport.Iti va trece peste cateva zile.Important este sa nu abandonezi din cauza lor. Sau poate ca sunt dureri normale inainte de ciclu. Sa nu faci miscari fortate, suprsolicitante dintr-o data, e de ajuns miscarea zilnica, constanta asociata cu regimul alimentar.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.