intepaturi in zona inimii

08-04-2008
loreley90
Nu este medic/terapeut
loreley90
buna ziua, am 17 ani si ma confrunt cu o problema cand si cand am intepaturi in zona inimii devin mai accentuate cand inspir nu fac sport sunt cam emotiva mi'am facut testul EKG la un medic cardiolog si mi sa spus ca nu am nimic la inima medicul de familie ma asclutat de mai multe ori la inima si mi'a spus ca nu am nimic dar totusi intrepaturile revin cand si cand mi sa recomadat tratament cu calciu 3 luni.ce ma sfatuiti?multumesc
7 comentarii
0
08-04-2008, ora 00:00
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna, eu am 26 de ani, am aceeasi problema ca tine, trebuie sa merg si eu la cardiolog, insa poate fi si de o lipsa de calciu, ar fi bine sa iei asa cum a zis medicul, plus magneziu, parerea mea, care e f bun pt inima. multa sanatate
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Atentie!!! Durerile de inima nu se manifesta sub forma de intepaturi!!!!! Durerea de origine cardiaca are cu totul alte caracteristici: apasare, gheara, strangere etc. La varsta aceasta si...in general...durerea de inima -ANGINA- este acompaniata de modificari ale EKG-ului. Intepaturile in partea stanga a toracelui sunt date de nevralgii intercostale care vor ceda, cel mai probabil, la tratament antiinflamator (conform unor recomandari medicale scrise). Nu luati magneziu aiurea! Nu au nici o legatura cu lipsa de magneziu si aceste suplimente nu se iau la voia intamplarii. Va puteti provoca singure modificari nefaste cardiace sau metabolice.
0
08-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Accentuarea durerii intimpul inspirului, deci la distensia toracelui, este un argument in plus pentru faptul ca nu este vorba de o cauza cardiaca a durerii.
0
09-11-2009, ora 23:05
ankuta
Nu este medic/terapeut
ankuta
buna seara, nu stiu daca scriu unde trebuie, as avea nevoie de un raspuns. am facut un ekg in urma caruia doctora a spus ca am o deviatie a inimii, raspunsul care am primit la ce inseamna acest lucru a fost ca nu este amplasata in locul care trebuie. intrebarea mea este posibil asa ceva? ce inseamna si de unde se poate aparea acest lucru ? mai trebuie sa repet ekg? multumesc
0
14-01-2010, ora 17:52
lord_desolator
Nu este medic/terapeut
lord_desolator
am si eu problema asta
0
14-01-2010, ora 17:53
lord_desolator
Nu este medic/terapeut
lord_desolator
doar ca mi e frica sa ma duc prin spitale
0
05-07-2010, ora 03:45
alexutz_suk
Nu este medic/terapeut
alexutz_suk
si eu am intepaturi in zona inimii din luna martie.am facut tensiune 20 cu 10 si puls 150 in repaus din senin era sa cad pe strada am fost la spitalul de urgente floreasca am stat internat 3 zile...am facut vreo 15 ekg de atunci am aut si holter pus si tensiunea am avuto normala am facut si ecodecord sau ceva de genul inima arata normal e putin mai mare decat este normal dar tin sa mentionez ca sunt fost sportiv e performanta am facut 8 ani de zile kaiac si mi-au spus ca toti sportivii au inima mai mare decat un om normal...aveam si niste amorteli ciudate pe cap predominante in partea stanga am facut un ct si nu a iesit nimic am facut mai toate analizele si sunt normale glicemie colesterol etc..tin sa mentionez ca am 20 de ani..pana la urma miau gasit un diagnostic stare de anxietate am fost si la psihiatru am luat rivotril si prozac cam 3 luni.nu prea am simtit nici un efect cand aveam o stare de anxietate o controlam singur...tin sa mai mentionez ca am facut si un rmn la coloana vertebrala lombara si cervicala...am fost diagnosticat cu dubla hernie de disc l4-l5 l5-s1 m-am operat acum o luna si ma simt foarte bine hernia am facut-o tot din cauza sportului practicat nu are legatura cu inima asta dar dau detalii si astept un raspuns ma simt cam ciudat de cant am avut puseul de tensiune ma simt ametit si parca nu mai am vlaga in mine.inainte sa fac puseul de tensiune aveam pulsul 60 70 de atunci am 85 100 si nu prea ma simt confortabil parca obosesc si mai repede si din cand in cand apar acele intepaturi in zona inimii si incepe sa o ia razna batai neregulate puls 80 110 dar chestia este ca nu ramane constant sare deodata la 110 pe urma iar 80..as dori sa aflu daca exista vreo analiza mai completa a inimii decat ecodecordul sau daca la ecografie poate omite ceva..tin sa mai mentionez ca sunt fumator si dupa ce m-am lasat de sport m-am ingrasat foarte brusc de la 90 kg la 120 in numai un an...am slabit 20 de kg am tinut regim nu prea am mai mancat fosrte sarat si am slabit treptat nu brusc am fost si la endocrinolog mi-a gasit glanda tiroida putin marita dar dozarea de tsh foarte buna.ce ma framanta pe mine sunt acele intepaturi pentru ca le am de cateva luni bune si pulsul mai ridicat decat il aveam inainte astept un raspuns din partea unui medic sau unei persoane care a mai treuct prin asa ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • BioSport Earbuds – căștile care îți monitorizează inima
  • 5 obiceiuri pentru o inimă sănătoasă
  • Dispozitivul electric pentru îmbunătățirea funcției cardiace
  • Valvele cardiace sintetice, invenția care ajută chirurgii să-și exerseze tehnica
  • Modificări cardiovasculare în timpul sarcinii
  • Exercițiile de anduranță, efecte protectoare pentru inimă
  • Aplicația pentru mobil utilă în cazul pacienților cu insuficiență cardiacă
  •