intepaturi groaznice in cap

23-02-2007
DanCelaru
Nu este medic/terapeut
DanCelaru
Pentru inceput doresc sa spun bine v-am gasit.
De ceva vreme prietena mea se confrunta cu o problema cel putin ciudata :
Simte intepaturi groaznice in cap (in special in partea dreapta a capului), ceafa ii este foarte amortita, isi simte capul greu.
Dupa intepaturile mentionate mai sus se simte foarte slabita si simte nevoia sa doarma. Doresc sa specific ca prin intepaturi groaznice ma refer la intepaturi atat de puternice incat uneori ii vine sa planga si cade de pe picioare.
Specific ca ea este bolnava de spasmofilie (desi nu cred sa aiba vreo legatura), totodata doresc sa specific ca uneori respiratia ei nazala are un miros ciudat de sulf(nu are carii sau probleme cu dintii ), miros care se simte doar uneori la intervale de timp greu de determinat (din nou nu stiu daca are vreo legatura cu intepaturile despre care intrebam mai sus)...
Problemele acestea apar in general cand este stresata sau dupa efort intelectual sustinut (ex. cand invata pentru examene).
Astept un raspuns daca se poate
Multumesc anticipat, Dan
11 comentarii
0
26-02-2007, ora 00:00
DanCelaru
Nu este medic/terapeut
DanCelaru
Am uitat sa specific ca toate aceste probleme au aparut dupa o depresie foarte urata si un tratament cu xanax care a durat mai bine de un an
0
16-03-2007, ora 00:00
dr Emmy
Identitate neconfirmată
dr Emmy
Dan, pentru a clarifica situatia ta trebuie sa faci 3 lucruri :analize de laborator, examen EEG, examen CT cerebral.Cu acestea prezinta-te la un medic neurolog si vei primi un tratament adecvat bolii pe care o ai.
0
17-04-2010, ora 20:39
flory 74
Nu este medic/terapeut
flory 74
Buna Dan.Cum se simte prietena ta?Din ce cauza are aceste intepaturi?Te intreb pt.ca si eu simt acelasi lucru.Adica intepaturi in cap, amortirea capului, amortirea cefei, apasare in piept, nod in gat si altele.Nu stiu unde sa mai merg.Am facut toate analizele, rmn si ok.Te rog da-mi si mie un sfat unde sa merg. Multumesc mult., Flory.
0
06-05-2010, ora 20:04
VictorM
Nu este medic/terapeut
VictorM
Problema cu care se chinuie prietena ta se numeşte cefalee cluster sau migrena de tip ciorchine. De aceeaşi boala sufar si eu problema la mine nu se poate rezolva, pentru ca sunt bărbat. La femei se rezolva aceasta migrena in momentul in care rămân gravide sau in funcţie de vârsta când se ajunge la menopauza. Din păcate tratament nu exista se recomanda cortizon 10 zile dar fără a avea garantia ca trece. Este una din cele mai dureroase migrene posibile, majoritatea nu o pot suporta si ajung la suicid. Eu am rezolvat o vreme cu lidocaina spray dar acum vad ca nu mai face fata. Cineva mi-a recomandat betagamma ptr aceste dureri. Multă sănătate
0
06-05-2010, ora 20:18
VictorM
Nu este medic/terapeut
VictorM
Simtomatica cefeleei cluster este următoarea: dureri atroce pe partea dreapta de obicei, lacrimarea ochiului, durerea începe de regula noaptea la fix 2ore după ce adormi, transpiratie rece pe frunte stari de voma sau greata. Eu am aceasta problema de 5 ani si caut intruna o medicamentatie, dacă ştie cineva ceva legat de cefaleea cluster va rog din suflet sa-mi spuneti. Multumesc mult
0
08-07-2011, ora 12:05
bublic
Nu este medic/terapeut
bublic
e mult posibil ca aceste dureri sa fi aparut din cauza depresiei, stresului, am avut si eu o astfel de problema.simteam intepaturi, kiteodata parca imi dadea cineva cu ceokanu in cap..aveam okii vineti si citeodata se umflau.dureri foarte mari timp de 2 3 luni.dupa care am trecut un tratament si mia trecut.
0
09-07-2011, ora 00:20
armina
Nu este medic/terapeut
armina
@bublic, ma bucur ca ai scapat de cefalee, dar cred ca ar fi foarte generos din partea ta daca ne- ai impartasi si noua experienta ( tratamentul ) tau.
Multumesc.
0
10-07-2011, ora 11:45
bublic
Nu este medic/terapeut
bublic
iata citeva medicamente care mi lea preskris medicul :midocalm, capsule milgamma, magneziu B6, capsule cinotropil..restul nu mi le amintesc.masaj al capului.sper sa va fie de ajutor...succese
0
11-07-2011, ora 19:11
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Multumesc, multa sanatate.
0
28-07-2011, ora 15:32
Cristian_Sp
Nu este medic/terapeut
Cristian_Sp
Ma alatur si eu voua in demersul de a gasi o solutie pentru durerile de cap (migrene, cefalee etc.)

Am 25 de ani si de aproximatix un 1 an si doua luni sufar de dureri de cap cumplite. Aparent. totul a fost declansat de o infectie virala - o sinuzita care a degenerat. Am efectuat CT, diverse radiografii ale fetei, am luat mai multe tratamente (neuro: betaserc, metroprorol, pramistar, orl: anitbiotice, sinupret, corticosteroizi, glucocortizoizi, Olynth HA, Bixtonim, Biorinil, vitamina A) si am mers la consultatii la medicii oftalmolog, ORL, neurolog si endocrinolog.

Rezultatul a fost zero. Ma trezec dimineata cu dureri oculare foarte mari (dureri in spatele ochilor). La o ora doua de la trezire incepe sa ma doara capul (senzatia de greutate, presiune intracraniana, ca si cum ceva ar umbla in cutia craniana). Apoi, pe parcursul zilei durerea iradiaza in crestet si moalele capului. Simptomele: furnicaturi, ca si cum ceva ar incerca sa iasa din cap, junghi, senzatia de cutit care sfredeleste craniul, racoare in anumite zone ale capului - zona osului parietal in principal.

Durerea se atenueaza cand fac dush, cand alerg sau cand fac aerobic. De asemenea mentionez ca in pozitie orizontala durerea se atenueaza iar somnul nu este afectat.

Durerea se amplifica la stres emotional, curent, agitatie.

Cine poate sa mi dea niste sfaturi sau recomandari id-ul meu este kristian_spiridon

Va multumesc.
0
30-01-2012, ora 00:44
deedee02
Nu este medic/terapeut
deedee02
Buna seara..eu am o alta problema... la lasare capului pe spate...destul de mult.. simt in ceafa ca o intepatura.. m a speriat foarte tare lucrul asta pentru ca nu stiu ce reprezinta...sau ce ar putea fii...
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.