intepaturi f mari la ficat

22-11-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
buna ziua, intr-o zi, dupa ce am mancat niste icre cumparate din hipermarket, la puitin timp a inceput o foarte mare durere de stomac cu stare dfe greata.dupa ceva timp, o ora maxim, m-a apucat ficatul sa ma intepe in ultimul hal!!!Credeti ca este de la icre?acum, dupa ce au trecut cateva ore mai bune, ma simt mai binisor, am baut ceai de sunatoare si am luat LIV 52. Ar putea fi vb de o toxiinfectie alimentara? ceva gen.botulism? sau altceva? ce credeti si ce ar putea fi mai grav sa mi se intample? acum m-a luat si cu durere de cap.
10 comentarii
0
23-11-2008, ora 11:06
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
du-te la doctor, la o cameră de gardă ceva, ca să nu fie ceva grav
0
23-11-2008, ora 16:29
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
ai facut o diskinezie biliara.icrele sunt grase, iar functia ta hepato-biliara nu a facut fata.ai grija pe viitor!
terapia abordata de tine a avut efect de calmare si drenare hepatica si biliara.fa o cura de detoxifiere si menajeaza-ti organismul.ori renunta la ce nu-i place fierii, ori redu cantitativ si recurge la acele alimente doar de pofta.
0
23-11-2008, ora 19:52
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
si baietelul meu de 2 ani si jumatate a gustat din acele icre si de atunci vomita de fiecare data dupa ce mananca ceva.la el ce investigatii se fac, fiind asa mic?
0
23-11-2008, ora 20:06
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
vomita dupa orice?
acum cat timp ati mancat icrele?
ai mai avut aceste simptome vreodata dupa vreun aliment?
0
23-11-2008, ora 23:31
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
da, dupa ce mananca, la scurt timp vomita, cel putin asa a fost 2 zile, sa vad de acum.oricum, il duc la medic maine sa il vada exact.si chiar nu am mai avut asa simptome dupa vreun aliment.nu in halul asta.acum mi-e mai bine mie, ma mai doare un pic ficatul, iau in continuare liv 52 si beau ceai de sunatoare, mai beau si suc de grapefruit////
0
23-11-2008, ora 23:34
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
am uitat sa zic ca, ieri am consumat icrele, am mai mancat icre de multe ori, mereu am grija de unde il cumpar, ma uit la data.sa nu fie expirat.
0
24-11-2008, ora 17:48
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
mergeti repejor, ori icrele erau alterate, or ati suprasolicitat vezicula biliara.oricum, copilasul e prea micut pentru icre...sunt prea grele.incercati ca alimentele semipreparate sau preparate din comert sa nu consumati de obicei.
0
24-11-2008, ora 18:15
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
vreau sa va zic, ca acum vin de la medicul de familie, am fost cu copilasul, s-a uitat putin la burtica si atat, i-am povestit tot, i-a scris doar o reteta cu metoclopramid sirop si atat.la mine nici nu s-a uitat cand a auzit ce am avut, am crezut ca o sa-mi dea macar o trimitere sa investighez stomacul si ficatul.ficatul si acum ma inteapa.dar se vede ca nu a fost prea important, a zis ca a fost o indigestie la amandoi si atat.halal medic!!!!
0
24-11-2008, ora 18:17
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
chiar ma intereseaza un medic de familie in iasi, care sa-si dea interesul.pt ca doctorita mea vad ca nu si-l mai da de mult timp.si as vrea sa ma inscriu in alta parte
0
25-11-2008, ora 14:08
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Candy, uneori nu e nevoie sa te uiti prea mult la cel din fata.de ce crezi ca trebuie sa te chinuie cineva cu tot felul de analize?istoricul afectiunii este baza intr-o terapie, da informatii multe.trebuie sa fi mai tare!incearca sa nu mai intri in panica asa tare!o sa vezi peste cca 10 zile cum aceste simptome vor fi amintire;10 zile e mult!
parerea mea este ca dna dr a facut ce trebuia!
aplica copilului siropelul, si tu continua LIV 52 si ceaiurile(ia si niste anghinare)care sprjina si intareste ficaciorul ca sa prelucreze si sa elimine toxinele prin functia biliara.
subliniez!nu ficatul te inteapa, ci distensia biliara produce acest lucru.ficatul nu doare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •