intepatura de tantar

28-09-2011
nicola valentin
Nu este medic/terapeut
nicola valentin
Buna seara.am o fetita de 2 ani si 8 luni si azi noapte a intepato 2 tintari.a intepat-o chiar de pleoapa ochiului iar acum abia mai zareste putin cu ochiul.sa umflat foarte mult si este tare si rosu nu stiu ce ar trebui sa fac.cred ca va fi tot mai rau.va multumesc!
7 comentarii
0
28-09-2011, ora 23:08
Asirisa
Nu este medic/terapeut
Asirisa
Scrie-ti pe o bucata de hartie "Ledum palustre C200", lasati un pahar de apa peste hartia asta timp de 10 minute
si ii dati sa bea o gura la 30 de minute de 6 ori, dupa care rariti la 2-3 ore. Dupa inca 2-3 doze incetati.
In aclesi timp faceti la fel cu hartia si apa "Culex musca C200" si ii dati si din aceasta apa cate o gura, la 15 minute dupa celalat remediu. (Apa devine un remediu).
In plus puneti din apa aceea si peste pleoapa. Metoda functioneaza sigur, desi pare prea simplu.
Faceti si o sa vedeti.
0
28-09-2011, ora 23:13
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
...faceti ceeace a scris Asirisa,
dar,
ma intreb..va intreb..NU ar fi cumva un paianjen?..sau chiar un "urcior"?
..de aceea in paralel, ma gandesc ca ar trebui vazuta si de un medic.
Sa va traiasca sanatoasa...si mai scrieti..rezultatul.
0
28-09-2011, ora 23:19
Asirisa
Nu este medic/terapeut
Asirisa
Cand eram mic am fost muscat si eu de tantar de buza si de pleoapa. Se umfla de nu-ti vine sa crezi.
Paianjenii nu ataca oamenii in somn si nici nu se coboara pe oameni din greseala.
0
28-09-2011, ora 23:19
Asirisa
Nu este medic/terapeut
Asirisa
remediul Ledum este si pt. muscaturi de paianjeni si pt. tantari.
0
28-09-2011, ora 23:21
Asirisa
Nu este medic/terapeut
Asirisa
La muscaturi de insecte trebuie frecat imediat cu otet caci atenueaza efectul otravii si reduce mult din toxicitatea aceastuia.
0
29-09-2011, ora 08:55
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
multumesc Asirisa.
Sa ai o zi frumoasa.
Cele bune,
0
29-09-2011, ora 19:43
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Pare sa fie un edem alergic al pleoapelor produs de intepatura de insecta; eu va recomand igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi, dimineata si seara; dupa igiena, Tobradex unguent-1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si pe pleoapele ochiului afectat, inclusiv marginile palpebrale, de doua ori pe zi, timp de 7 zile; de asemenea, un antihistaminic; la un copil sub 3 ani, eu recomand Ketof sirop- 2, 5 ml( adica jumatate de masura) de doua ori pe zi, timp de 7 zile. Mergeti si la un consult oftalmologic; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alergia la înțepături de insecte
  • Mediul de iluminare influențează calitatea somnului, pleoapele nefiind atât de capabile să stopeze trecerea luminii
  •