intarzierile menstruale

28-01-2010
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
pot fi pe fond nervos sau cauzate de depresii?
in cazul dereglarilor hormonale ce analize exact trebuie facute?
am 44 de ani poate fi menopauza?
alte cauze: efortul fizic, alimentatia?
sau racelile repetate?
se recomanda control endocrinologic ori ginecologic?
daca stie cineva raspunsurile corecte la aceste intrebari va rog
detailati cat de mult se poate. multumesc mult.
3 comentarii
0
29-01-2010, ora 11:58
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Da, depresiile pot provoca tulburari de ciclu
2. In cazul dereglarilor hormonale se recomanda dozari de hormoni, dupa cum va va indica medicul dv. Data (in raport cu ciclul lunar) si chiar ora recoltarii pot fi importante pentru ca analizele sa aiba relevanţă.
3. Da, nu numai că poate fi menopauza, dar lipsa menstruaţiei la 44 de ani aduce în minte două ipoteze mai probabile: menopauza şi sarcina.
4.Efortul fizic poate produce lipsa menstruaţiei, pe când alimentaţia nu poate fi o explicaţie.
5. Răcelile repetate pot fi o cauză mai rară.
6. În cazul în care menopauza se confirmă, se recomandă numai control ginecologic. Controlul endocrinologic se recomandă numai dacă doriţi terapie de substituţie, adică doriţi să mai aveţi ciclu.
0
29-01-2010, ora 13:45
needhelp
Nu este medic/terapeut
needhelp
multumesc mult dle doctor pt raspunsurile dvs, ma ajuta mult sa inteleg cum sa incep investigatiile medicale. deci sa merg la medicul endocrinolog sa-mi recomande analize pt hormoni si la medicul
ginecolog sa stabileasca daca este menopauza. da vreau sa mai am ciclu as vrea chiar sa fiu si eu la un momendat insarcinata dar deocamdata sunt singura, de aici si depresiile :(
va spun sincer ca sunt disperata nu vreau sa fie menopauza...
0
04-04-2012, ora 22:06
roxeteroxy
Nu este medic/terapeut
roxeteroxy
buna am si eu niste intrebari:mia venit ciclul la varsta de 16 ani dar mereu imi intarzie ori cateva zile ori o saptamana...iar dak imi vine 3 4 luni la rand o luna nu imi vine deloc asta o patesc de 5 ani.cand imi vine menstruatia am dureri foarte mari de burta odata am lesinat de durere si am fost dusa la urgenta iar doctoru mia spus k am lipsa de calciu si de vitamine.si as mai avea o problema cand miam inceput viata sexuala pentru prima oara nu mia curs sange.de ce?e vreo problema cu asta ?iar acum am relati sexuale normale dar cateodata cand fac sex ma doare in partea dreapta jos dar foarte tare.imi puteti da un raspuns va rog frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.