intarzierea menstruatie-test de sarcina negativ

10-11-2008
nicola23
Nu este medic/terapeut
nicola23
Buna,
am o intarziere a menstruatie de 8 zile am facut un test de sarcina care a iesit negativ, ma intreb care ar fi cauzele intarzierii menstruatiei, trebuie sa mentionez ca in ianuarie am avut o sarcina oprita in evolutie, iar luna trecuta prima zi a menstruatie a fost 7 octombrie, iar in 19 octombrie am avut o sangerare de o zi( din 7 pana in 19 am avut niste pete maronii). Am fost la medic mi s-a spus ca atunci cand am sangerat in 19 ar fi fost o ovulatie, ar putea fi vorba de o dereglare hormonala??? multumesc
2 comentarii
0
11-11-2008, ora 06:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceste dereglari sunt o consecinta a unui dezechilibru hormonal ce poate fi cauzat de unele boli [ ovare polichistice, hipotiroidie, obezitate etc.] sau pot fi date de o alimentatie deficitara [ cura de slabire, post ], infectii genitale, stress psihic sau chiar de o sarcina extrauterina. Mergi la un nou ginecolog sa te vada, fa-ti un test Papanicolau si o ecografie pelvina.Se poate ca pe 19 sa fi avut sangerare fara ovulatie [ se cheama ciclu anovulatoriu ], ce se poate petrece in cateva dintre conditiile enumerate de mine mai sus.Numai bine!
0
25-08-2009, ora 20:01
mupeths
Nu este medic/terapeut
mupeths
Buna. Am si eu o problema...nu am o menstruatie foarte regulata ca sa zic, de obicei imi vine pe data la care imi venea si luna trecuta.De vreo 3, 4 luni adica pana in luna iunie inclusiv mi-a venit pe 23 iar luna trecuta adica iulie mi-a venit pe 21.Luna asta nu mi-a venit nici pe 21, nici pe 23. mi-am facut un test ieri si a iesit negativ, poate este prea devreme...mentionez ca am o viata sexuala activa dar in ultima vreme nu m-am protejat. Nu am simptome ca as fi insarcinata dar nici ca poate mi-ar venii ciclul. Eu am o alimentatie defectuoasa, nu prea mananc sau daca mananc azi maine numai si tot asa pt k nu am pofta si in plus am fost foarte stresata din cauza unor probleme. Vreau si eu o parere va rog frumos k nu stiu ce sa ma fac. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.