intarziere menstruatie dupa postinor 2?

05-11-2010
eu mititica
Nu este medic/terapeut
eu mititica
Buna ziua!
Am tot intrat pe acest forum zilele acestea pentru ca am o ingrijorare la care sper sa gasesc raspuns. Ultima menstruatie a fost pe 7 noiembrie, iar pe data de 22 noiembrie (exact la ovulatie, spun exact pentru ca pe mine ma doare cand este eliberat ovulul) a avut loc un contact neprotejat in urma caruia am luat postinor la 8-9 ore dupa si la 12 ore a doua pastila. Dupa contact am avut niste dureri in partea ovarului drept ingrozitoare care semanau cu o anexita. Am fost la medic si aveam intradevar anexita bilaterala si mi-a dat tratament pe care NU l-am luat deoarece ma gandeam ca poate am ramas si gravida si nu vreau sa fac rau fatului. Mentionez ca la mine este al patrulea episod de anexita in ultimele 3 luni. Am stat asa si durerile asociate cu balonarea s-au mai atenuat de la sine, dar au tinut cam o saptamana. M-a ingrijorat atunci ca am citit pe prospectul de la postinor ca daca apar dureri acute abdominale dupa administrarea pastilei si daca au mai fost si inflamatii pelvine inainte de contact creste riscul unei sarcini extrauterine. Saptamana acesta am avut stari de somnolenta, ma dor putin sanii, dar in special cel drept la baza spre sub brat si ma doare putin burta. Ieri trebuia sa imi vina ciclul dar nu a aparut, astazi la fel si deja o iau razna. Am ciclu regulat si nu imi intarzie decat o zi maxim doua, dar cand am mai luat acum un an postinor, mi-a venit mai repede cu o zi. Ieri, adica in ziua in care trebuia sa apara menstruatia, am fost sa imi fac analiza beta HCG si a iesit negativa. Deasemenea am facut test de sarcina azi in prima zi de intarziere si a iesit negativ, dar tot nu m-am linistit pentru ca am citit atatea pe net incat nu mai cred in nimic. Puteti sa imi dati o parere, oare exista posibilitatea unei sarcini???? Este relevanta analiza beta HCG dupa 13 zile de la contact? Va rog din inima sa imi dati un raspuns pentru ca simt ca imi sar mintile. E doar o intarziere normala?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul