extractia dentara are legatura cu intarzierea menstruatiei?

06-02-2014
utilizator_130616
Nu este medic/terapeut
utilizator_130616
Luna aceasta mi-am extras molarul de minte si timp de 6 zile am luat Ketonal duo de doua ori pe zi. Se poate cumva intarzia menstruatia din aceasta cauza? Mentionez ca ciclul mi-a venit totdeauna regulat, si acum sunt in a 32-a zi si inca nu mi-a venit.
10 comentarii
0
06-02-2014, ora 17:48
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Test de sarcina ati facut?
0
06-02-2014, ora 17:55
utilizator_130616
Nu este medic/terapeut
utilizator_130616
Nu am facut sex, in schimb partenerul meu a ejaculat "in afara" si s-a spalat cu apa si sapun de fiecare data. E adevarat ca apoi m-a penetrat cu degetul, dar s-a spalat dupa ejaculare si au si trecut minute bune. Chiar e posibila o sarcina?
0
06-02-2014, ora 19:01
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Exista spermatozoizi si in lichidul seminal pe care il secreta inainte de ejaculare! Faceti test
0
06-02-2014, ora 19:06
utilizator_130616
Nu este medic/terapeut
utilizator_130616
Dar el nu m-a penetrat deloc, nici cu prezervativ, nici fara. Si nici sperma nu avea cum sa ajunga in vagin pentru ca s-a spalat cu apa si sapun dupa ejaculare, si abia apoi a penetrat cu degetul. Decat in varianta in care raman spermatozoizi dupa spalarea cu sapun si apa.. Multumesc mult de raspunsuri!
0
06-02-2014, ora 19:24
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
In cazul asta prob nu sunteti gravida dar va sugerez dc nu vine menstruatia sa va faceti un test! Prob aveti o dereglare hormonala!
0
06-02-2014, ora 19:26
utilizator_130616
Nu este medic/terapeut
utilizator_130616
Maine voi merge la ginecologie. Deci varianta cu Ketonalul banuiesc ca e exclusa (ma gandeam si eu ca nu prea are cum). Adevarul e ca m-am si stresat mult cu problema asta, in ultimele zile. Exista varianta ca acest stres sa influenteze si el atat de mult incat sa tot intarzie?
0
07-02-2014, ora 14:33
maryter
Nu este medic/terapeut
maryter
buna am avut relati neprotejate in care baiatu avea grija dar sa intmplat ca intro zi a dat drumu in mine dupa care mia venit ciclu in mod normal pe 26 noiembrie am facut un test a aratat negativ dupa care in decembrie cu intrziere ciclu pe 28 si in ambele cazuri a durat 3 zile dar ianuare inca nu mia venit azi e 7 ferbruare si inca nu am ciclu schimbari nu vad ale corpului doar ca inainte de a mi se incepe ciclu in noiembrie si decembrie am avut dureti de sin ce nu leam avut prima ore poate sa fie sarcina
0
12-03-2014, ora 17:27
mirrella
Nu este medic/terapeut
mirrella
buna ziua
astazi am fost la ginecolog ptr ca nu am ramas insarcinata dar, culmea luna aceasta mi a intarziat menstruatia. Testul a iesit negativ si cu o camera" m au vazut"
si mii au zis ca nu se vede sarcina.e posibil saintru la menopauza la 40 de ani sau ???? Multumesc !!!!
0
12-03-2014, ora 17:32
mirrella
Nu este medic/terapeut
mirrella
am uitat sa mentionez ca simt ca o palpitatie in partea de jos si am tot felul de pofte ciudate.si stare de voma...scz...nu am putut modifica textul. Multumesc !!!!
0
24-04-2014, ora 12:51
tinkerbell24
Nu este medic/terapeut
tinkerbell24
Buna,

Am si eu nevoie de un sfat: luna aceasta mi-a intarziat ciclul mentrual 7 zile, in general am un ciclu regulat la fiecare 28 de zile, am intretinut relatii sexuale ultima oara in data de 29 martie protejat si nu am avut parte de vreun eveniment neplacut. Am facut pana acum 3 teste de sarcina si au iesit negative, dar mentruatia tot nu imi vine, nu am niciun semn nici de mentruatie dar, nici de sarcina din cate am vazut care ar fi primele semne. Care ar putea fi cauza? Ce as putea face sa imi vina odata? Exista posibilitatea dupa aproape o luna de la contactul sexual ca sarcina sa nu se vada in urina?Multumesc anticipat:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • De ce întârzie menstruația?
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •