intarziere menstr.dupa pauza pilule=dereglare sau sarcina ?

22-05-2008
help_needed
Nu este medic/terapeut
help_needed
Am inceput folosirea de la sfarsitul lunii decembrie 2007 pilule Yasmine pana in data de 13 aprilie 2008.
7 zile pauza, ( in care a venit menstruatia) si in data de 20 mai, urma sa incep un nou blister. Dar am hotarat sa fac o pauza pentru ca imi aparusera niste pete mici, rosii pe genunshi si coate si cu prurit in aceste zone(acestea au aparut in urma cu mai multe saptamani). Acum dupa cateva saptamani de pauza au disparut. Nu stiu exact cauza aparitiei acestor pete insa am scapat de ele dupa incetarea tratamentului. Totul ok pana acum. Am avut contact sexual in data de 3 mai. Am folosit prezervativ, acesta nu s-a rupt. Problema este ca trebuia sa imi vina menstruatia deja, si nu a venit ( in 13 mai trebuia sa vina daca nu ma insel) si inca nimic.

1. Se poate sa fiu insarcinata sau e doar o dereglare a menstruatiei in urma intreruperii folosirii Yasmine? chiar daca am avut grija ca prezervativul sa fie pus corect si sa nu se rupa.

2. Acele pete rosii insotite de prurit, este posibil sa fie o reactie alergica de la pilule ? Insa nu s-a manifestat din prima zi de utilizare a acestora ci dupa cateva luni.

Atept raspunsul cu nerabdare pentru a rezolva enigma asta ! Sper sa se confirme banuielile mele. Va multumesc !
4 comentarii
0
23-05-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Dacă prezervativul folosit a fost OK, probabilitatea unei sarcini este extrem de mică (dub 1 %). Mult mai probabil e vorba de o întârziere a menstruaţiei, lucru frecvent întâlnit la oprirea anticoncepţionalelor.
2. Nu am întâlnit alergodermii care să apară la mai multe luni de anticoncepţionale. Nu este cu totul exclus, dar, sincer, nu cred în asemenea ipoteză.
0
23-05-2008, ora 00:00
help_needed
Nu este medic/terapeut
help_needed
multumesc mult pt promptitudine.
numai bine !!
0
25-05-2008, ora 00:00
help_needed
Nu este medic/terapeut
help_needed
cat timp trebe sa astept ?( au trecut 2 saptamani )
trebuie sa merg la ginecolog sau va veni menstruatia ?
sau sa cumpar un test de sarcina ?
intentia mea este sa mai astept o saptamama si dupaia sa merg la ginecolog. dvstra ce ziceti ?
0
25-05-2008, ora 00:00
help_needed
Nu este medic/terapeut
help_needed
mai revin cu o intrebare si scuzati-mi nerabdarea. Citind si alte commenturi de pe forum am ajuns la concluzia ca anticonceptionalele au efecte nocive pe termen lung ( din ceea ce am citit eu ).
Acum va voi descrie istoria contraceptivelor folosite de mine :
- martie 2007 pana in mai 2007 - am folosit contraceptive Laurina
- iunie 2007 pana in septembrie 2007 - contraceptive diane 35 ( aveam dureri de cap si stari de voma )
- decembrie 2007 pana in aprilie 2008 - contraceptive Yasmine ( au fost ok, dar am hotarat sa intrerup )

finalizez cu intrebarea : E bine sa fac atatea pauze sau e mai bine sa iau mai mult timp (sa zicem un an ) si dupa aceea pauza ?
Multumesc anticipat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •