intarziere ciclu menstrual

29-01-2014
Maria1213
Nu este medic/terapeut
Maria1213
Buna! Am si eu o intarziere de ciclu menstrual de 3 luni..am 18 ani si nu mi-am inceput viata sexuala. Am fost diagnosticata cu sindromul ovarelor polichistice de vreo 2-3 ani. Ginecologul mi-a dat anticonceptionale Yaz, dar am auzit ca sunt periculoase si le-am intrerupt dupa 9 luni de tratament. Am fost la alt ginecolog si mi-a dat Mastodynon picaturi, am luat si din alea vreo 3 luni ca mi s-a spus ca nu sunt periculoase, am mers la control, iar am luat 3 luni si nu am mai mers la control. Ieri am facut 3 luni fix de când mi-a venit ultima oara menstruatia. Nu stiu ce sa mai fac, m-am saturat sa astept, nu e prima data când se intampla sa imi intarzie asa mult, s-a mai intamplat o data dar mai demult. stiu ca nu e normal dar parca nici n-as mai merge la doctor sa-mi dea iar tratament. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi:( o sa imi treaca vreodata chisturile astea? o sa am probleme mai mari din cauza lor? Intarzierea CM este din cauza lor, nu?
2 comentarii
0
29-01-2014, ora 19:36
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
De ce nu vreti sa mergeti la doctor? Pentru ca ovarul polichistic este o afectiune care ar trebui tratata pe termen lung, si daca nu o tineti sub control e posibil sa apara in timp si alte probleme- gen obzeitate, hirsutism, diabet, de obicei astea merg toate mana in mana. De obicei in prima faza se recomanda slabitul si sa aveti o greutate normala. Exista si tratamente naturiste care ar merge cu celelalte, dar trebuie gandit de ginecolog + endocrinolog in functie de valorile hormonale si de modificarile din corp. In plus veti vrea sa aveti copii intr-o zi, de aceea consider ca este mai bine sa mergeti acum la medic si sa vedeti exact ce si cum. Sportul, dieta sanatoasa, kilogramele in minus, taote ajuta la tinerea modificarilor hormonale sub control
0
29-01-2014, ora 22:43
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Respect sfaturile Geaninei şi pot să va asigur în calitate de fitoterapeut că aceste afecţiuni sunt vindecabile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: