intarziere ciclu 3 luni

09-02-2010
camir
Nu este medic/terapeut
camir
Buna seara,
va rag sa-mi dati un sfat legat de probleme mea:
in urma cu un an, dupa o perioada de stres profesional foarte puternic, fiica mea ( 24 ani) a avut o stopare a ciclului mensnstrual. A fost la consult la ginecolog, dupa cateva luni, a luat Duphaston si totul a revenit la normal, mai putin greutatea, care a luat-o razna, 14 Kg. in plus, cu toate ca mergea la sala de aprox. 3 ori pe saptamana. Dupa ce i-a venit ciclul, cu o dieta echilibrata in legume, peste si carne alba, si Sport, si-am revenit. Ei bine, acum de aprox. 3 luni iar nu i-a venit ciclul, si-am facut testul de sarcina, si nu este gravida, Duphaston nu vrea sa mai ia, pentru ca am inteles ca are la baza un hormon care poate fi cauza ingrasarii ei, dar nici nu stiu ce sa o sfatuiesc sa faca.. De accea apelez la sfatul dvs, , pentru care va multumesc foarte mult.
4 comentarii
0
09-02-2010, ora 23:40
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Aceasta problema se vindeca f. usor cu ajutorul homeopatiei. Mergeti cu fica la un medic homeopat care face homeopatie adevarata si nu mai incercati la ginecologic caci acestia dau numai medicamente toxice si cu urmari nefaste ca Duphastonul. In plus este cel putin al 500-a caz numai in acest forum cu probleme masive cauzate de acest medicament.
0
10-02-2010, ora 01:49
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Buna ziua, am 27 de ani si am avut si eu probleme de genul in trecut dar nu mi s-a intamplat decat o data sa imi intarzie foarte mult sau sa imi vina chiar mai repede la 2 saptamani, toate acestea pot survenii pe baza de stress sau de la dereglari hormonale...Eu am mers atunci la o doamna doctor ginecolog si am facut un tratament, nu mai retin exact cum ii spune la acel medicament, nu am luat anticonceptionale..Eu va sfatuiesc sa mergeti cu fiica d-voastra la un alt medic ginecolog sau la un medic endocrinolog pt. efectuarea unor analize hormonale si a unei ecografii sa nu fie vorba cumva de chisturi ovariene, acestea provoaca deseori modificari ale ciclului menstrual. Sanatate!
0
10-02-2010, ora 02:15
Loredanna6
Nu este medic/terapeut
Loredanna6
Din cate m-am documentat fiica d-voastra sufera de AMENOREE SECUNDARA - menstruatia a fost prezenta dar a incetat de un interval de timp echivalent cu lungimea a trei cicluri (3 luni). Amenoreea secundara este declansata din mai multe motive: sarcina - este cea mai des intilnita cauza a lipsei menstruatiei, bolile cronice, tulburari ale glandelor endocrine (hipofiza, hipotalamus, tiroida), menopauza precoce (inainte de 35 de ani), tumori ovariene, contraceptivele pot determina tulburari ale ciclului menstrual, unele medicamente (chimioterapice, antidepresive), stresul - menstruatia se poate opri in urma unui stres puternic insa se poate relua dupa trecerea perioadei de tensiune mentala sau emotionala, tulburarile hormonale cum este sindromul ovarului polichistic (nivelul ridicat al estrogenilor si al androgenilor - in majoritatea cazurilor ovarul polichistic este asociat cu obezitatea, acneea, pilozitate faciala excesiva etc.;), denutritia - tulburarile de alimentatie si implicit greutatea corporala prea mica duc la aparitia amenoreei, exercitii fizice intense - sport de performanta. Sper ca v-am fost de ajutor. Numai bine !
0
13-01-2013, ora 20:37
petraa
Nu este medic/terapeut
petraa
buna


am si eu o problema putin asemanatoare..am luat conceptionale 4 ani, am renunat la ele pentru ca am zis sa fac o pauza de cateva luni si dupa sa fac un bebe. ultima luna in care am luat conceptionale a fost septembrie si dupa ce am terminat pastilele a venit prima menstra inceputul luni octombrie. din ocombrie si pana in prezent nu a mai venit nici-o menstra.
eu am fost la control si mi s-a spus ca daca ma derajaza ca nu mi-a venit si ca am ovarele putin marite ceea ce este normal.
gravida nu sunt pt ca am facut teste si intravaginala.
ce trebuie sa fac ?
unde sa ma duc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: